مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / روز جهانی عصای سفید بر تمام مردم نوعدوست، بویژه نابینایان عزیز، مبارکباد!

روز جهانی عصای سفید بر تمام مردم نوعدوست، بویژه نابینایان عزیز، مبارکباد!

روز عصای سفید سایت دکتر یوسفی

 

روز عصای سفید جوانرود

عصای سفید

روز عصای سفید

روز جهانی نابینایان سایت دکتر یوسفی

   مراسم عصای سفید

هرکه ناموخت از گذشت روزگار    

           نیز ناموزد زهیچ آموزگار                         

              کس نبود از راز دانش بی‌نیاز              

    تا جهان بود از سر مردم فراز                     

                         مردمان بخرد اندر هر زمان                

    راز دانش را به هر گونه زبان                                

 گرد کردند و گرامی داشتند           

        تا به سنگ اندر همی بنگا شتند

        دانش اندر دل چراغ روشن است           

  وز همه بد بر تن تو جوشن است

           (رودکی شاعر نابینا و پدر شعر فارسی)

۲۳ مهرماه برابر با ۱۵ اکتبر روز جهانی عصای سفید (روز نابینایان) نامیده شده است تا بهانه ای باشد مردمان کشورهای مختلف به امور نابینایان توجه کنند. از نعمات بیشماری که انسان از آن برخوردار است سلامت جسمی شاید از بارزترین آنها باشد اما گاهی در این سلامت نقصان روی می دهد و ممکن است حکمت آن بر ما هویدا نباشد. قدرت بینایی انسان را قادر می سازد تا اطراف خود را بشناسد و راه خود را از لابلای موانع محیطی پیدا کند. تصور انجام امور روزمره بدون چشم شاید چنان سخت باشد که یک فرد بینا نخواهد حتی به آن بیندیشد! البته سایر حس ها نیز از اهمیت فراوانی برخوردارند ولی حس بینایی پراهمیت ترین حس به شمار می رود.

به دلایل مختلف ژنتیکی و مادرزادی یا حوادث مختلف دیگر، فرد نابینا می شود و قادر به تشخیص محیط اطراف به صورت طبیعی نیست و در انجام امور زندگی با مشکلات عدیده ای روبرو می شود. افراد نابینا و کم بینا به دلیل همین مشکلات گاهی کنج عزلت می گزینند و به قول معروف خانه نشین می شوند. جامعه و اطرافیان این افراد وظیفه دارند به  آنها کمک کنند و مشکلات را برایشان قابل تحمل نمایند. معلولیت از هر نوع مشکل آفرین است و افراد سالم لازم است به شکرانه سلامت خود و نوع دوستی امور را برای آنها تسهیل نمایند.

دولت ها موظفند از لحاظ آموزش و پرورش امکانات لازم را برای این افراد مهیا سازند و از نظر شغل نیز تسهیلات ویژه ای برایشان قائل شوند . البته خیلی از افراد نابینا را دیده و یا شنیده ایم که تسلیم نابینایی ظاهری نشده و با اراده و پشتکار توانسته اند زندگی خود را به خوبی اداره نمایند و گاه نقش موثر در جامعه ایفا کنند. در اورامانات تعدادی از این عزیزان مدارج بالای دانشگاهی را طی نموده و  توانسته اند خود را به عنوان الگو برای سایر معلولان و نابینایان مطرح سازند.

مردم و همشهریان این قشر از اجتماع نیز باید یار و یاور آنان باشند و،  نه از راه دلسوزی و ترحم بلکه در جهت بالندگی جامعه و کمک به این افراد برای ایفای نقش فعال و سازنده در اجتماع، هر آنچه در توان دارند دریغ نکنند.  عصای سفید را به عنوان نمادی برای رعایت حقوق شهروندی و نشانی از نقش اجتماعی افرادی که علیرغم مشکلات می خواهند در جامعه حضور داشته باشند پاس بداریم.

روز جهانی عصای سفید را به تمام مردم نوعدوست بویژه نابینایان عزیز که با دل روشن خود به مبارزه با ظلمت مشکلات می پردازند تبریک و تهنیت می گویم و برای این روشندلان گرامی آرزوی بهروزی و سربلندی دارم.

 

انتشار توسط 8 تم

یک نظر

 1. آنچه نادیدنی بود از مردم دنیا دیده ام!
  .
  .
  .
  اکنون باورم شد آرامش نابینا از چیست

  شکی نیست که عادلانه نبودن شرایط زندگی برای معلولان و بویژه نابینایان از جمله کوتاهی ها در انجام وظیفه بوده ودرحال حاضر شرایط زندگی در جامعه از جوانب مختلف برای نابینایان سخت است ومی توان گفت اشکال کار اینجاست که هنوز اعتماد به نابینایان را باور نکرده ایم و به این عقیده نرسیده ایم که اگر خداوند نقصی را بنا به حکمت در وجود کسی قرار می دهد، به جای آن استعدادهایی را در وجود او قرار می دهد که باید آنها را باور داشت.
  چه خوب است به خاطر شکر گذاری پروردگار برای این نعمت الهی؛ عصای سفید نابینایان شویم و آنها را تا مقصدشان هدایت کنیم.

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*