مطالب ویژه
خانه / مقالات / وضعیت زیر ساخت ها در حوزه های مختلف در اورامانات: جلسه هم اندیشی صاحبان ایده در راستای توسعه اقتصادی در شهرستان روانسر

وضعیت زیر ساخت ها در حوزه های مختلف در اورامانات: جلسه هم اندیشی صاحبان ایده در راستای توسعه اقتصادی در شهرستان روانسر

 

روانسردکتر نورالدین یوسفی همایشروانسر همایش۲روانسر همایشدکتر نورالدین یوسفی مجید رضایی همایش روانسر

در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۲۶ جلسه ای تحت عنوان هم اندیشی صاحبان ایده و سرمایه گذاران در راستای توسعه اقتصادی در شهرستان روانسر برگزار گردید و شرکت کنندگان مطالب مفیدی را بیان کردند. اینجانب نیز موضوعی را در مورد وضعیت زیر ساخت ها در حوزه های مختلف در اورامانات ارائه کردم که در اینجا کلیات آن را در اختیار خوانندگان محترم سایت قرار می دهم.

  بسم الله الرحمن الرحیم 

زیر ساخت، عبارت است از مجموعه ای از عوامل ساختاری به هم پیوسته که تکیه‌گاه اسکلت یک ساختمان کامل را فراهم می‌آورد. این عبارت اکنون در معانی متفاوتی به کار می رود. نکته اساسی این است که آنچه باعث ایجاد و تداوم یک مجموعه می شود زیرساخت آن نامیده می شود. زیر ساخت ممکن است یک مجموعه سخت افزاری یا نرم افزاری برای انجام کار یا ایجاد امکانات باشد.

  دکتر سریع القلم: از ویژگیهای جامعه زنده

 – در عرصه های اقتصاد، هنر، علم، سیاست، میان شهروندان رقابت قاعده مند وجود داشته باشد. اساتید دانشگاه آن به کار دانشگاهی صرفاً به عنوان شغل نگاه نکنند بلکه برای خود، مسؤولیت و رسالت اجتماعی قایل باشند . در آن شهروندان علاقه ای به داشتن سمت دولتی نداشته باشند بلکه با فکر ، همت و توانایی های خود زندگی کنند. 

وضعیت زیر ساخت ها ی منطقه اورامانات در حوزه های مختلف

۱-    در حوزه بهداشت: وضعیت نسبتا مطلوبی داریم اما نیازمند بهبود آن هستیم به طوری که خدمات به بیمار سریع تر و آسان تر گردد و کیفیت و کمیت را افزایش دهیم.

۲-    در حوزه راه و جاده واقعا مشکل داریم. راه های بین شهریمان بهسازی نشده اند و باید سریعا کاری بکنیم. میزان سوانح رانندگی در منطقه بالاست.

۳-    در حوزه آموزش و پرورش مثل بیشتر نقاط ایران هم در خدمات دهی به فرهنگیان مشکل داریم و هم در خدمات دهی به دانش آموزان  فضای نا کافی و تعداد زیاد دانش آموز در کلاس ها مشکل آفرین است و بازدهی را پایین می آورد.

۴-    در حوزه دانشگاه و مراکز آموزش عالی جایگاه نسبتا مطلوبی داریم اما باید کیفیت بالا رود و همچنین مرکزی در حوزه علوم پزشکی برای منطقه دایر گردد. پزشکی قانونی تبدیل به یک معضل شده است باید حداقل دو نفر پزشک در هر شهرستان وجود داشته باشد.

۵-    در حوزه آب واقعا با مشکل مواجه هستیم و باید به فکر تامین منبع آب پایدار برای منطقه باشیم بویژه از طریق سد روی رودخانه لیله. مدیریت منابع آبی در بخش کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

۶-    در حوزه امنیت بحمدالله وضعیت مطلوب است فقط در مورد کوله بران مناطق مرزی باید تدابیر دقیق تری اندیشیده شود و نوعی ساماندهی بعمل آید که از اتفاقات ناخوشایند حذر شود.

۷-    در حوزه اقتصادی متاسفانه وضعیت مطلوبی نداریم و بیکاری در حد بسیار نامطلوبی قرار دارد. باید در ایجاد کارخانجات و کارگاه های تولیدی که بتوانند اشتغال آفرینی کنند تلاش کنیم و این موضوع را در اولویت قرار دهیم. جذب سرمایه های بومی، ملی و خارجی باید در دستور کار مسئولین قرار گیرد و برای بخش خصوصی روند اداری تسهیل گردد. ایجاد کارخانه های فراوری محصول می تواند هم در کارآفرینی و هم در تهیه و عرضه محصولات منطقه تاثیر گذار باشد. گروه های کارافرین مثل ئاتوورگه را حل منسبی برای کارآفرینی است.

۸-    در حوزه محیط زیست شرایط ویژه ای وجود دارد: منطقه از پتانسیل اکو توریسم فوق العاده ای برخوردار است اما ابزارهای لازم مانند تبلیغات، هتل و رستوران های مجهز یا شرکت های گردشگری نداریم. ایجاد این زیرساخت می تواند به رونق منطقه بینجامد. به علت خشکسالی و همچنین بهره برداری غلط از منابع آبی ممکن است با چالش جدی روبرو شویم لذا لازم است تدابیر جدی بیندیشیم و زمان را از دست ندهیم. مسئله حفظ طبیعت، حیات وحش و جنگل های منطقه باید مورد توجه قرار گیرد. ادارات مرتبط مثل منابع طبیعی و محیط زیست و جهاد کشاورزی از امکانات لازم برخوردار نیستند بویژه منابع طبیعی و محیط زیست باید از لحاظ نیرو و امکانات مجهز شوند. اگر بتوانیم کمیته بحران مشترک برای اورامانات متشکل از ادارات مرتبط دولتی و  NGOفعال تشکیل دهیم خیلی موثر خواهد بود.

۹-    در حوزه عمران شهری وضعیت مناسبی نداریم. مثلا در جوانرود واقعا مشکل معابر، فضای سبز و بهداشت شهری در مرحله بحران است. ساخت و سازهای ما بی هویت است باید شهرداری طرح های مشخصی را به شهروندان ارائه کند. مسئله جزئی مثل نام گذاری معابر دردسر ساز شده است.

۱۰-  در حوزه رسانه و مطبوعات وضعیت کاملا نامطلوب است. لازم است در زمینه ایجاد شبکه های رادیو تلویزیون و روزنامه و سایت های خبری-تحلیلی قوی اقدامات عاجل و اساسی صورت پذیرد. رسانه های قوی لازمه توسعه است.

۱۱- در حوزه فرهنگی وضعیت چندان مطلوب نیست. در مرحله گذار فرهنگی که کشور در آن قرار دارد و استفاده از فناوری مدرن باعث دسترسی آسان به منابع فرهنگی دیگر کشورها گردیده و نوعی آشوب ایجاد کرده است باید بیشتر تلاش کنیم تا هویت خود را حفظ کنیم و از فرهنگ های دیگر به نحو احسن استفاده ببریم و از جنبه های منفی آنها حذر کنیم.

ایجاد مدارسی به نام “مدارس ارتقاء فرهنگی” می تواند خیلی کارساز باشد به این صورت که در فضاهای آموزشی موجود در زمان بلا استفاده بودن آنها( مثلا شیفت مخالف یک مدرسه یا چند کلاس در دانشگاه) کلاس هایی دایر گردد که مدیریت آنها با افراد بازنشسته فرهنگی باشد و مدرسان حوزه های مختلف فرهنگی، حرفه ای، اقتصادی و …. دوره هایی را برای افراد داوطلب برگزار نمایند و مبالغ اندکی از افراد جهت تامین مخارج این مدارس اخذ شود نیروهای ادارات اگر در این کلاسها شرکت کنند گواهی آموزش ضمن خدمت دریافت خواهند کرد.

با استفاده از فضای مثبت ایجاد شده در زمینه زبان مادری تلاش کنیم به مدارس کمک کنیم و یا مراکز بخش خصوصی به صورت آموزشگاه های زبان فعال گردد.

امیدوارم این هم اندیشی ها مستمر و مفید باشد و در همه شهرستان های اورامانات برگزار شود.

انتشار توسط 8 تم

۲ نظر

  1. با عرض سلام
    جناب دکتر یوسفی بابت زحمات جنابعالی سپاسگذاریم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*