مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / انتخاب اولین سفیر کرد اهل سنت در جمهوری اسلامی ایران

انتخاب اولین سفیر کرد اهل سنت در جمهوری اسلامی ایران

سفیر سنی در ایران سایت دکتر یوسفی

دکتر صالح ادیبی ادیبی  اولین سفیر اهل سنت سایت دکتر یوسفی

ایران سرزمین قومیت های مختلفی است که نقطه مشترک همه آنها ایرانی بودن و ( غیر از درصد کمی از جمعیت) مسلمان بودن آنهاست. وجود این این دو ریسمان محکم ایران را در طول قرن ها علیرغم فراز و نشیب های عظیم اجتماعی و سیاسی یکپارچه و متحد نگهداشته است. ایرانیان در غم و شادی هم شریک بوده اند و هرگاه خطر خارجی را احساس نموده اند همدل و همراه به دفاع از وطن خویش پرداخته اند.

 بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ که با همراهی حداکثری مردم به وقوع پیوست ، شروع جنگ تحمیلی فرصت توسعه کشور را در ابعاد مختلف کمرنگ کرد و توجه اصلی مسئولین به ناچار معطوف به جبهه های جنگ گردید. مردم ایران از هر قومیت و مذهب و آئین به دفاع از کشور پرداختند و در این راه از جان و مال خویش دریغ نکردند. در این میان مردم کرد بطور عام و کردهای اهل سنت هم به طور خاص دوش به دوش سایر برادران ایرانی خود در سنگرهای دفاع و مقاومت حضور یافتند و شهدای بسیاری را تقدیم کشور نمودند. اگر این اتحاد و یکپارچگی نبود، امروز ایران به عنوان امن ترین کشور خاور میانه مطرح نمی بود.

همانگونه که دفاع از وطن و تلاش برای سربلندی و بالندگی کشور یک وظیفه همگانی است و بر تک تک مردم  واجب است که در این مسیر از خودگذشتگی نشان دهند، شایسته است که همه اقوام و مذاهب به همان نسبت در اداره کشور سهیم باشند که این سهیم بودن در پست های کلیدی بیشتر خود را نشان می دهد. شایستگی شرط اول انتصاب ها و انتخاب ها باید باشد و افراد متعهد و متخصص ایرانی از هر قوم و مذهب بتوانند در اداره کشور سهیم باشند. چنین رویه ای باعت اخوت و اتحاد بیشتر خواهد شد و فضا را برای تفرقه افکنی و دخالت بیگانگان در کشور نا امن خواهد نمود. وقتی اهل خانه همدل و همراه باشند دشمن خارجی راه به جایی نخواهد برد!

اقدام دولت تدبیر و امید در انتخاب جناب آقای صالح ادیبی از استادان دانشگاه کردستان به عنوان اولین سفیر کرد اهل سنت، برای سفارت خانه های ایران در کامبوج و ویتنام، اقدام شایسته ای است که نشان از اعتماد مسئولین بلند پایه کشور به دیگر قومیت ها و مذاهب دارد. امید است این اعتماد نمود بیشتری بیابد و  افراد توانمند در هر گوشه ای از کشور فرصت خدمتگزاری پیدا کنند و از توان و تخصص نخبگان ایرانی از هر قوم و مذهب در مسئولیت های عالی استفاده گردد. ان شاء الله با گسترش فضای همدلی و برابری در کشور شاهد توسعه روز افزون ایران اسلامی در ابعاد مختلف باشیم و در سایه امنیت بی نظیری که در منطقه خون و آتش خاور میانه بر کشور حاکم است، در سال همدلی و همزبانی، ملت و دولت، ایران را بیش از گذشته آباد و سربلند نمائیم.

ضمن عرض تبریک به جناب آقای دکتر ادیبی به خاطر این انتصاب، برایشان آرزوی موفقیت و سلامتی دارم و ان شاء الله سفیر شایسته ای برای ایران و مردم کرد اهل سنت باشند.

انتشار توسط 8 تم

۴ نظر

  1. سلام و درود

  2. سلام،
    مطلب خرسند کننده ای بود.
    سپاس

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*