مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / روز خبرنگار، بر تلاشگران وادی خطر و خبر در ساحت کشف حقایق و گزارش وقایع ، مبارک باد!

روز خبرنگار، بر تلاشگران وادی خطر و خبر در ساحت کشف حقایق و گزارش وقایع ، مبارک باد!

روز خبرنگار سایت دکتر یوسفی

روز خبرنگار دکتر نورالدین یوسفی

روز خبرنگار سایت نورالدین یوسفی

۱۷ مردادماه سالروز شهادت خبر نگار شهید محمود صارمی د ر سال۱۳۷۷ که به عنوان روز خبرنگار نامیده شده فرصتی است که یادی از این عزیزان عرصه خطر و خبر بنمائیم و البته نامگذاری روزها نباید این ظن غلط را بوجود آورد که تعظیم و تکریم هر قشری محدود به همان روز و ایام گردد!!    .

امروزه خبرنگاری یکی از حساس ترین و پرخطرترین حرفه هاست. خطراتی که فعالان این عرصه را تهدید می کند فقط درگیریهای جبهه های جنگ در سراسر جهان نیست بلکه تهدید های اربابان زر و زور و مخالفان آگاهی بخشی نیز خطرات دائمی هستند که این قشر روشنگر با آن مواجه هستند. کشورهای مختلف جهان از نظر جایگاه خبرنگاران یکسان نیستند و هرچه فرهنگ و حقوق شهروندی توسعه یافته تر باشد منزلت خبرنگاران والاتر است.

خبرنگاران افرادی هستند که کشف حقایق و گزارش وقایع را مهمترین دغدغه خود قرار داده اند و در این راه هر مرارت و رنجی را به جان می خرند. هر اتفاقی در جهان که بیفتد اولین قاصدان پیام آن خبرنگاران هستند، انسان های شریفی که تمام تلاش خود را صرف روشنگری و شفاف سازی امور و اخبار مختلف می نمایند. خبرنگاران حرفه ای تفاوت میان کشف و بیان حقیقت با شایعه پراکنی و اتهام زنی و هتک حرمت را به خوبی درک می کنند.

خبرنگاری حرفه ای بس دقیق است و از هر طرف که انحرافی روی دهد برای خبرنگاران بسیار گران تمام خواهد شد بدین معنی که گاهی بیان حقیقت و زبان سرخ داشتن ممکن است سر سبزشان را بر باد دهد و گاه کتمان حقیقت بر اثر تهدید یا تزویر جایگاه رفیعشان را به حضیض ذلت بنشاند! پس خبرنگار وظیفه خطیری دارد و بسیار باید وسواس به خرج دهد که هم جان به سلامت برد و هم از بیان حقیقت نگذرد!! خبرنگار باید از جسارت کافی برخوردار باشد و تسلیم تهدید و تطمیع نگردد، لذا شایسته است که کرامتشان حفظ شود و از امنیت کافی در جستجوی حقیقت و گزارش آن برخوردار باشند.

در هر حرفه ای ممکن است افرادی باشند که به اصول آن پابند نباشند لذا حساب اندک قلم به مزدانی را که به خاطر منافع شخصی قلم خود را آلوده می سازند و حرمت شکنی می کنند باید از قاطبه خبرنگاران شریف و جان برکف جدا کرد. روزی نیست که خبرنگاری در گوشه ای از جهان در حین تهیه گزارش جانش را فدا ننماید و با خون خود جریان حیات در شریان اطلاع رسانی و حقیقت گویی را تداوم نبخشد.

یاد و خاطره تمامی شهیدان راه روشنگری و اطلاع رسانی را گرامی می داریم و برای تمامی خبرنگاران فهیم و سخت کوش آرزوی سلامتی و سربلندی داریم.

انتشار توسط 8 تم

یک نظر

  1. خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان آور است و بسیاری مواقع خبرنگاران در عرصه های خبری و عملیاتی با خطراتی مواجه می شوند که سلامت و حتی جان آنان را تهدید می کند.
    اگر دولت بپذیرد که شغل خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان آور است و به تعهداتش در این زمینه عمل کندبسیاری از مشکلات ازجمله بیمه وبرخی از خدمات رفاهی دیگر در این زمینه حل خواهد شد

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*