مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / به بهانه هفته ملی مهارت و سفر معاون محترم توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به استان کرمانشاه

به بهانه هفته ملی مهارت و سفر معاون محترم توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به استان کرمانشاه

فریدون محمدی کوردینهدکتر نورالدین یوسفی۱دکتر نورالدین یوسفی

در فرهنگ ما “کار جوهر انسان است” و کسب روزی حلال از طریق کار و زحمت میسر می شود. خوشبختانه در صد تحصیل کردگان ما، بویژه در سطوح عالی دانشگاهی، امروزه رشد بسیار چشمگیری یافته است و  قابل مقایسه با چند دهه گذشته نیست. متاسفانه در کنار این رشد کمی در تعداد تحصیل کردگان رشد کیفی در این مقوله پیشرفت چندانی نداشته و به دلایل مختلف این افراد تحصیلکرده نتوانسته اند جذب بازار کار شوند.

اورامانات و بویژه جوانرود یکی از بالاترین میزان بیکاری را در کشور دارد. بیکاری معضلی است که دامن تمام کشور را گرفته است اما در این منطقه حادتر می باشد لذا نیاز به چاره اندیشی سریعتر و جامعتر دارد تا ان شاء الله چهره کریه فقر و بیکاری از این دیار زدوده شود. اورامانات از نظر نیروی انسانی تحصیلکرده حرف های زیادی برای گفتن دارد و می طلبد مسئولین امر در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند تا این سرمایه عظیم انسانی در خدمت بالندگی کشور و منطقه قرار گیرد. البته نباید منکر تلاش های مسئولین محترم در زمینه چاره جویی برای مشکل بیکاری در اورامانات گردید ولی آنچه که محرز است این تلاش ها تا کنون منجر به باز کردن گره کور معضل بیکاری نشده است.

فعال شدن مراکز فنی و حرفه ای در منطقه می تواند تا حدودی نیروهای جوان جویای کار را سروسامان دهد و این مراکز بویژه برای جوانانی که دبیرستان را به پایان می رسانند و می خواهند وارد بازار کار شوند کارآمدی بیشتری خواهد داشت چرا که جوانان دارای مدارک دانشگاهی توقع بیشتری دارند و حل مشکل آنها نیز راه حل دیگری را می طلبد. جذب سرمایه گذار بومی و غیر بومی برای راه اندازی پروژه های کلان و دایر کردن کارخانجات و شرکت هایی که توان پوشش نیروی کار بالا داشته باشند می تواند یکی از راه کارها باشد. لازم است دولت در این راه پیشقدم شود و با انجام سرمایه گذاریهایی در بخش تولید که موجب اطمینان  و اعتماد بیشتر بخش خصوصی خواهد شد زمینه را برای سرمایه گذاری خارجی و داخلی در این منطقه فراهم نماید.

پنجشنبه ((۸/۵/۱۳۹۴) معاون محترم توسعه روستایی و مناطق محروم کشور وارد استان کرمانشاه گردید و همراه استاندار محترم کرمانشاه مهندس رضایی بابادی از مناطقی در اورامانات نیز دیدار کرد. در روستای زردویی بخش باینگان که نمایشگاهی از تولیدات و طرح های جوانان نوآور و مبتکر برپا شده بود جناب آقای دکتر رضوی به شرح فعالیت ها و کمک هایی پرداخت که از طریق صندوق کارآفرینی امید و معاونت توسعه روستایی  و مناطق محروم می تواند در اختیار گروه ها و تعاونیهای تولیدی قرار داده شود و  اگر افراد بتوانند در گروه های ۵۰ نفره اقدام نمایند روند اخذ وام کم بهره شرایط ساده ای خواهد داشت. افراد علاقمند می توانند برای دریافت اطلاعات تکمیلی به مرکز پارک علم و فناوری واحد روانسر مراجعه نمایند.

نکته ای که برای من به عنوان فردی که از نزدیک در جریان تلاش های برخی از این عزیزان مبتکر و کارآفرین قرار  داشته ام این است که با همت و زحمت می توان غول کریه بیکاری را شکست داد و برای دیگران نیز کار آفرید! برخی از طرح هایی که در این بازدید مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت هم اینک در مرحله ثبت جهانی قرار دارد که از جمله آنها طرح بازی فکری “کوردینه” می باشد که توسط جوان خوش فکر و توانمنددیارمان جناب آقای فریدون محمدی ارائه گردیده است و یقینا در آینده نزدیک شهرت آن بیش از “شطرنج” خواهد شد.

تعداد جوانان اندیشمند و نابغه در ایران و بویژه در دیار اورامانات کم نیست ولی بروز استعدادهای آنان و کمک به فعلیت یافتن طرح هایشان مستلزم همت بلند مسئولین محترم می باشد، امید است شرایط بهتری جهت کمک به رفع مشکل بیکاری ایجاد گردد و تحصیل و کار ارتباط تنگاتنگی پیدا کنند و دانشگاه و صنعت دست در دست هم در توسعه کشور و بهبود رفاه اجتماعی تلاش کنند!

انتشار توسط 8 تم

۶ نظر

 1. با سلام
  مطلب تان مطالعه گردید
  اما فاقد ویژگیهای مناسب یک مطلب که نویسنده ان یک فرد دانشگاهی است می باشد
  نه نتیجه گیری خوبی داشت نه پیشنهاد عملیاتی مماسب و …
  به هر صورت موفق باشید

 2. سلام ممنون مطالب خیلی پر محتوا بود متاسفم برای کسانی که ازروی حسادت نظر میدهند کاش دراورامانات اشخاص مثل دکتر وامثال آن فروان بودند

 3. سلام آقای دکتر
  تشکر بابت اطلاع رسانی و نیز ارائه نظراتتان…

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*