مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات کردی گامی ارزشمند در راستای حقوق شهروندی

پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات کردی گامی ارزشمند در راستای حقوق شهروندی

 

زبان و ادبیات کردی سایت دکتر یوسفی.docx

زبان به عنوان یکی از بارزترین مولفه های فرهنگ و هویت یک ملت از اهمیت بسیار بالا برخوردار است. زبان مهمترین عامل وحدت بخش در میان افراد یک قوم به شمار می رود بطوریکه با پسوند نسبی که اشاره به آن قوم دارد بیان می شود مثلا فارسی، عربی، کردی و…..  در مورد اهمیت زبان بطور عام و زبان مادری بطور خاص کتاب ها، مقالات ، سخنرانی های فراوانی ارائه شده است و شرح آن در این مقال نمی گنجد و ذکر این نکته کافی است که زبان را مترادف فکر  و گاه جهان بینی بیان نموده اند و آن را موثرترین عامل در سیر تکاملی و حیات یک قوم به شمار آورده اند.

در قوانین کشورهای مختلف که اقوام متعدد در آنها به سر می برند حق آموزش به زبان مادری برای اقوام مختلف به رسمیت شناخته شده است و در اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز آمده است” استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس ، در کنار زبان  فارسی آزاد است”.  نتایج تحقیقات مبتنی بر تجربه دیگر کشورها، برای نمونه کانادا، هند و سوئد، نشان می دهد که تنوع زبانی یک فرصت است و به هیچ عنوان نباید آن را تهدیدی برای وحدت ملی به حساب آورد چرا که استفاده از زبان مادری قومیت های مختلف در یک نظام آموزشی واحد دلبستگی ملی را افزایش می دهد.

اقدام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در صدور مجوز برای پذیرش دانشجو در رشته “زبان و ادبیات کردی” در دانشگاه کردستان را به فال نیک گرفته و آن را اقدامی بسیار ارزشمند در راستای اجرایی نمودن اصول قانون اساسی و افزایش همبستگی ملی و توجه به حقوق شهروندی می دانم وامیدوارم در همین راستا برای آموزش زبان مادری قومی در مدارس نیز گام های عملی برداشته شود. این رویکرد به عنوان آغاز توجه به تکاثر فرهنگی و قومیتی در چهارچوب قانون اساسی و ارتقای وحدت ملی بسیار مثبت است و در سال همدلی و همزبانی، ان شاء الله، آغازی مثبت برای تعامل و همگرایی بیشتر ملت و دولت در مناطق کرد نشین خواهد بود. گنجاندن عبارت “زبان و ادبیات کردی” در کنار زبان و ادبیات فارسی و عربی  و در سطح تحصیلات دانشگاهی ردی است بر ادعای افرادی که  کردی را “لهجه” و نه ” زبان” به حساب می آورند.

در مورد دانشجویانی که در این رشته تحصیل خواهند کرد باید گفت که آینده شغلی خوبی در انتظارشان خواهد بود چرا که به عنوان معلم، نویسنده، مترجم رسمی و غیر رسمی، پژوهشگر در حوزه زبان و ادبیات، و نویسنده و روزنامه نگار در رسانه های زبان کردی  فرصت اشتغال و فعالیت خواهند داشت. در مجموع می توان گفت که پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات کردی- کد ۱۰۵۲۵ و با ظرفیت ۴۰ نفر- خبری مسرت بخش برای دوست داران این زبان و موفقیتی برای بانیان محترم ایجاد این رشته در دانشگاه کردستان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.

انتشار توسط 8 تم

۲ نظر

  1. جناب آقای دکتر یوسفی تشکر بابت مطالب مفید،ارزنده و خلاصه جنابعالی…

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*