مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / پدر معلم و معلم پدر ” جور استاد به ز مهر پدر!”

پدر معلم و معلم پدر ” جور استاد به ز مهر پدر!”

 

                       پدر  معلم و معلم پدر         ” جور استاد به ز مهر پدر!”

                             خوش تقارنی است این ایام           فرخنده باد روز هر دو پدر !

نام گذاری سالگشت ولادت حضرت علی (ع) بعنوان روز پدر بسیار فرخنده و مبارک است چرا که پدر “سادات شباب اهل جنه” – سادات جوانان اهل بهشت-بودن خود شایستگی والایی است و این اسم را با مسمی می کند! این روز عزیز بر تمامی پدرانی که هستی خود را در راه تربیت فرزندان مفید برای جامعه می نهند فرخنده باد! پدر شایسته بودن ارزش والایی است که احترامش واجب گردیده است و بر هر فرزندی است که به پدر و مادر خویش احسان و نیکویی نماید. پدر تکیه گاهی است که فرزند را در ناملایمات روزگار حفظ می کند و چون شمع برای روشنی بخشیدن به زندگی فرزندانش هستی خود را بی منت تقدیم می کند! از اینجا وجه شباهت پدر و معلم آشکار می گردد.

معلم نیز که میراث دار کرامت خالق هستی ( اولین معلم انسان) و انبیاء کرام و از جمله بزرگ معلم بشریت حضرت محمد مصطفی (ص)، که رسالت خویش را معلمی و  تکمیل اخلاق بیان فرموده است، میباشد پدر معنوی دانش آموزان به شمار می آید و از وجود خویش برای تنویر مسیر حیات آنان مایه می گذارد. روز و هفته معلم بر تمامی این پیامبران راه علم و دانش و از خودگذشتگی مبارکباد!

بسیار شایسته است که جامعه اهتمام لازم و شایسته را در مورد شان و مقام معلمین ارزشمند و دلسوز که به حق راهنمایان راستین اجتماع هستند بعمل آورد و عزت و منزلتشان را حفظ و ارتقا بخشد. معلمین بر گردن تمامی اقشار جامعه حق دارند، اگر هر کدام از ما روزهای اول مدرسه را در پایه اول ابتدایی مجسم کنیم در خواهیم یافت که نقش معلمان گرامی تا چه اندازه در زندگیمان پر رنگ و ارزشمند بوده است. معلمان طبقه ا ی زحمتکش از جامعه هستند که با عزت نفس مشکلات زندگی را تحمل می کنند و آینده سازان مملکت را پرورش می دهند لذا بسیار حیاتی است که جایگاه و شان والایی داشته باشند. جامعه به هر نوع تخصص و شغلی نیازمند است و کار هر گروه از افراد در خدمت به میهن و مردم قابل تقدیر است اما نباید فراموش کنیم که معمار شخصیت همه ی افراد در هر پست و مقامی بعد از والدین(شاید هم بیش و پیش از آنان) معلمان عزیز هستند پس اگر مقام معلم را والاترین منزلت در نظر بگیریم به بیراهه نرفته ایم.

همانطور که همه پدران از یک جایگاه برای فرزندان و به تبع آن اجتماع برخوردار نیستند بدون شک در میان معلمان نیز افرادی وجود دارند که ممکن است شایستگی مقام شامخ معلمی را نداشته باشند و اینان کسانی هستند که خود را به معلمی زده اند و حسابشان از اکثریت قریب به اتفاق معلمان فرهیخته و  دلسوز جداست و نباید رفتار و منش آنها دستاویز ی برای کم توجهی به مقام والای معلمان گردد. معلمین گرانمایه لازم است چنان خود را به ملزومات آموزشی و پرورشی مجهز نمایند که کسی را یارای ادعای از عهده برآمدن کار تخصصی آنان بدون فراهم کردن اسباب آن، نباشد! این مهم به سرانجام نخواهد رسید مگر اینکه طبقه فرهیخته و زحمتکش معلم فارغ از دغدغه مسائل مادی و روزمره زندگی باشد. لذا لازم است که مسئولین امر با تمام توان در برآورده کردن نیازهای بحق این عزیزان بکوشند و در مقابل نتیجه مطلوب و ملموس از آنان بخواهند. حفظ کرامت و شان یک شغل- البته معلمی بحق عشق است نه یک شغل صرف- مهمتر از مسائل جانبی آن است. بر همگان لازم است که کرامت معلمی را که کرامتی الهی است پاس بدارند.

در پایان بار دیگر ایام گرامیداشت شان پدران جسمی و روحی انسان ها را به تمامی پدران و معلمان  ارجمند تبریک عرض می نمایم و برای همه ی این عزیزان سلامتی و سربلندی آرزو دارم. ارواح معلمان و پدران به دیار حق شتافته شاد باد!

انتشار توسط 8 تم

۱۰ نظر

 1. تشکر بابت متن زیبایتان جناب دکتر یوسفی

 2. جایگاه معلم را بحق توصیف کردین. روزتان مبارک.

 3. معلم چون شمعی می سوزد و جهانی را روشنایی می بخشد

  روز معلم ؛ روز سرداران جبهه دانش ؛ بر همه معلمان زحمتکش بخصوص استاد بزرگوار جناب آقای دکتر یوسفی گرامی باد

 4. نادری فرجاد

  تقدیس ملائک و تبریک خلایق نثارشمع وجودتان که روشنى بخش محفل آیندگان است* کسوت استاد برقامت پرفروغتان مبارک.


 5. متنتون خ زیباست دکتر. من هم از جانب خودم بهتون تبریک میگم براتون بهترین ها رو آرزو دارم

 6. مختار محمودیان

  استاد بزرگوار ..مقام معلمی حقا که برازنده جنابعالیست مبارک بادتان این روز و این مقام

 7. سلام جناب دکتر یوسفی مطالب مندرج درسایت را مرور نمودم. توفیق روز افزون برایتان آرزومندم.

 8. درود خدا برشما جناب دکتر یوسفی

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*