مطالب ویژه
خانه / خواندنیهای متفرقه / فرهادی که بی شیرین کوه می کند!

فرهادی که بی شیرین کوه می کند!

IMG_0232دکتر نورالدین یوسفی (۲)دکتر نورالدین یوسفی جوانروددکتر یوسفی (۲)نورالدین یوسفی اورامانات (۲)نورالدین یوسفی اورامانات (۱)

منطقه گردشگری “میگوری”  از توابع شهر بانه وره در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی پاوه و فاصله ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان کرمانشاه یکی از مناطق خوش آب و هوای استان کرمانشاه است که برای هر گردشگر چشم نواز و آرامش بخش خواهد بود. اما این فقط طبیعت زیبای این منطقه نیست که آن را زبانزد کرده است بلکه وجود غار دست ساز خالو حسین یا همان “فرهاد ثانی” است که واقعا تامل برانگیز است. خالو حسین با امکانات اولیه ای چون بیل و کلنگ از دل سنگ اتاق هایی تراشیده است که نشان می دهد انسان اگر اراده داشته باشد سنگ خارا نیز در برابر او تسلیم خواهد شد.

امروز پنجشنبه (۱۳۹۴/۲/۱۰)  که به دعوت دانشگاه پیام نور جوانرود در معیت همکاران دانشگاهی به این منطقه توریستی رفته بودیم بار دیگر از یادگار هنری- تاریخی خالو حسین دیدن و از نزدیک با این اسطوره اراده و تلاش – فردی که علیرغم معلولیت کوه کنده است!- گفتگو کردم. در میان صحبت هایش اشاره نمود که توانسته است در امور عام المنفعه از جمله مسجد و مدرسه کمک نماید و این نشان می دهد که انسان اگر بخواهد معلولیت هم نمی تواند او را زمین گیر کند و نه تنها سربار جامعه نخواهد بود بلکه کمک کار و یاور نیازمندان نیز می شود!

از خالو حسین پرسیدم که آیا دلش می خواهد که امکاناتی چون راه مناسب و محل استراحت و …. برای بازدید آسانتر از یادگارش مهیا شود پاسخ داد که البته می خواهد و شهرداری و مسئولین بانه وره قول داده اند این کار را انجام دهند و اگر احیانا این کار عملی نشود دیگران نیز می توانند چنین اقدامی بکنند ولی با رعایت شرایط خاص!

اورامانات می تواند قطب گردشگری کشور باشد و در آن منطقه میگوری جایگاه ویژه دارد. انشاالله مسئولین محترم شهر بانه وره  و شهرستان پاوه با بهسازی راه دسترسی و همچنین امکانات مناسب رفاهی در مجاورت یادگار خالو حسین کوه کن ضمن فراهم کردن اشتغال برای چندین نفر زمینه شناساندن این منطقه توریستی و اثر ارزشمند فرهاد ثانی را به گردشگران  فراهم نمایند.

انتشار توسط 8 تم

یک نظر

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*