مطالب ویژه
خانه / خواندنیهای متفرقه / در دنیای فراگیر اخبار و رویدادهای عجیب و گیج کننده رسانه ای چگونه می توان سلامت روانی خود را حفظ کرد؟

در دنیای فراگیر اخبار و رویدادهای عجیب و گیج کننده رسانه ای چگونه می توان سلامت روانی خود را حفظ کرد؟

 

سایت دکتر یوسفی

 

 

انسان همواره به عنوان موجودی اجتماعی مطرح بوده ولی فردیت وی اساس حیات اجتماعی را شکل داده است! در اینجا این پرسش مطرح می شود که فرد اهمیت دارد یا اجتماع؟ اخلاق فردی مهم است یا اخلاق اجتماعی؟ رفاه فردی مهم است یا رفاه اجتماعی؟ امنیت فرد اولویت دارد یا امنیت جامعه؟ این پرسش های کوتاه که در یک راستا می باشند پاسخ های آسان ندارند و در واقع پرسش های سهل و ممتنع می باشند! شاید این پرسش پیش آید که ارتباط این موضوع با عنوان آن در چیست؟ رابطه موجود را باید در این جنبه از موضوع جستجو کرد که در جوامع امروزی که اغلب شاهد جنگ ها و نابسامانیها هستیم و فناوری رسانه ای فاصله ها را از بین برده و هر لحظه بیننده، شنونده و خواننده خود را در متن رویدادها می بیند چه واکنشی باید داشته باشد تا ضمن درک صحیح مسائل جوامع مختلف سلامت روانی خود را نیز به عنوان یک فرد حفظ نماید؟

هر یک از موضوعات فرد و جامعه، اولویت هر یک از آنها، اخلاق فردی و اجتماعی، احساس مسئولیت فردی و اجتماعی، تقدم و تاخر خود سازی و دگر سازی و …. می تواند موضوع یک مقاله و حتی یک کتاب باشد اما در این مختصر فقط می توان گفت: انسان به عنوان فرد در مقابل خود و جامعه مسئول است و جامعه چیزی  غیر از مجموعه افراد نیست پس اگر جامعه را یک سازه در نظر بگیریم افراد به منزله مصالح آن خواهند بود و بدیهی است که کیفیت یک سازه رابطه مستقیم با کیفیت مصالح بکار رفته و چگونگی آرایش آنها دارد. در نتیجه اولویت با خودسازی فردی است و اگر فرد ساخته شود و در مسیر کمال قرار گیرد جامعه نیز در همان مسیر قرار خواهد گرفت.اما لازمه خود سازی و برخورداری از اخلاق حسنه فردی چیست؟ برای نیل به این مهم لازم است:

۱- فرد خود را بشناسد یعنی به اهمیت خود به عنوان موجودی ارزشمند و هدفدار در نظام خلقت آگاه باشد و نقاط قوت و ضعف خود را دریابد و از این خود شناسی به خدا شناسی برسد،

۲- در صدد تقویت ویژگیهای مثبت و حذف نقاط ضعف خود برآید،

۳- مبنای حیات خود را بر اعتدال و میانه روی قرار دهد و از افراط  و تفریط بپرهیزد،

۴- خداوند را همواره بر اعمال خود ناظر بداند و  در ارزیابی اعمال خود به ندای وجدانش گوش فرا دهد،

۵- در رفتار و قضاوت های خود عادلانه رفتار نماید و از واکنش های متعصبانه و احساسی پرهیز کند،

۶- در هر شرایطی سعی کند بر این اصول پایدار بماند و از نتیجه نهراسد، خود و دیگران را امر به معروف و نهی از منکر نماید.

در نتیجه پرورش چنین افرادی جامعه ای سالم و توانمند وجود خواهد داشت که افراد آن در میان امواج گیج کننده رسانه ها متحیر نخواهند شد و آرامش روانی خود را از دست نخواهند داد!

 

انتشار توسط 8 تم

۳ نظر

  1. بسار مطالب زیبا و آموزنده بود نهایت تشکر رو دارم .

  2. کتابفروشی ئه تره ش

    سپاس مطالب آموزنده ای بود

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*