مطالب ویژه
خانه / خواندنیهای متفرقه / روز با شکوه طبیعت با طعم هسته ای!

روز با شکوه طبیعت با طعم هسته ای!

 

 

هسته ای

 

 


IMG_4073

IMG_4060

سیزدهم فروردین ماه مصادف با روز طبیعت است و براساس عرف ، ما ایرانیان این روز را در طبیعت و در کنار  دشت و دمن سپری می کنیم تا یادمان نرود که به طبیعت هم باید احترام گذاشت و روز آن همانند روزهای دیگر در تقویم که به مناسبت های خاص مثل روز مادر، پدر و …. اختصاص یافته است بهانه ای برای یادآوری اهمیت آن و تلاش در جهت حفظ و نگهداری مظاهر طبیعت باشد.

بی تردید منطقه شبانکاره در  اورامانات هر ساله شاهد یکی از کم نظیرترین تجمعات و گرد همایی خانواده ها در گرامیداشت این روز است. درست است که خانواده ها هر روز دیگری هم ممکن است به دامان طبیعت بروند ولی لازمه پاسداشت یک مفهوم ( در اینجا محافظت از طبیعت) تعطیل رسمی بودن یک روز خاص و همه گیر بودن ارزش دادن به آن مفهوم است که در تقویم خورشیدی این قرعه به نام روز سیزدهم فروردین افتاده است که البته شرایط جغرافیایی و و ضعیت آب و هوایی بیشتر مناطق ایران در این نامگذاری بی تاثیر نبوده است و نباید برای آن ریشه و استدلال مذهبی و تاریخی تراشید چرا که هدف ارج نهادن به طبیعت و سپاس خداوند به خاطر نعمت هایی طبیعی است که به انسان ها ارزانی داشته است.

در گردهمایی روز طبیعت ۱۳۹۴ در منطقه شبانکاره مشاهدات خود را به صورت ذیل حضور شما عزیزان خواننده این مطلب ارائه می نمایم:

حضور مردم از دور و نزدیک در این منطقه واقعا چشمگیر بود. شاهد توزیع کیسه زباله از سوی اعضای انجمن سبز ماپریس جوانرود در میان مردم بودم  اقدامی بسیار پسندیده بود که یادآوری می نمود ” محیط را آلوده نکنیم!” نظم و ترتیبی در استقرار خانواده ها مشاهده می شد و  جو مناسبی حاکم بود. دو مسئله دل آزار  مشاهده می گردید که انشالله با آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در سال های آتی شاهد آنها نباشیم و آن اینکه: برخی رانندگان محترم رعایت اصول ایمنی را نمی کردند و با سبقت های غیر مجاز و گاهی عبور از شانه خاکی جاده برای سایرین  و جریان سالم تردد خودروها مزاحمت ایجاد می کردند و بعضا باعث راه بندان می شدند ( که متاسفانه در بیشتر مناطق کشور شاهد این معضل بوده ایم). مسئله دوم که زجرآورتر است و در تضاد کامل با فلسفه پاسداشت طبیعت است قطع درختان و بوته ها از سوی افراد برای آتش زدن یا سایر امور بود که بسیار ناپسند است و اگر آن افراد بدانند ارزش یک درخت برای طبیعت و منطقه و حتی اکوسیستم جهانی تا چه حد است بعید می دانم حاضر به تکرار چنان اعمال بی شرمانه ای گردند. امیدوارم با افزایش آگاهی عمومی و تلاش دوستداران طبیعت دیگر شاهد آسیب رساندن به سرمایه نسل های حال و آینده نباشیم!

شایسته است همزمانی روز طبیعت را با تفاهم عزتمند هسته ای به تمامی مردم ایران و بویژه کسانی که در جریان پرونده هسته ای نقش ایفا کرده اند تبریک عرض نمایم. این سربلندی را که نشان دهنده درک و شعور بالای سیاسی است در این بهار طبیعت به فال نیک می گیریم و امیدواریم در ادامه راه حقوق مردم سرفراز ایران همچنان محفوظ بماند. این دستاورد بزرگ نتیجه تلاش مسئولین بلند پایه کشور  و شکیبایی مردم در چند سال اخیر بوده است. این مذاکرات نشان داد که می شود با منطق و تدبیر مشکلات منطقه ای و بین المللی را بطور مسالمت آمیز حل و فصل نمود و نیازی به جنگ و ویرانی نباشد. انشاالله این فرایند تبدیل به مدلی برای حل مشکلات موجود در منطقه و جهان شود و از جنگ ها و خونریزیهای بی ثمر کاسته شود.

 

 

 

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*