مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / چهارشنبه سوری  یا چهارشنبه سوزی؟!

چهارشنبه سوری  یا چهارشنبه سوزی؟!

  هرساله شاهدیم که در چهارشنبه آخر سال تعداد قابل توجهی از هموطنانمان بر اثر انفجار مواد محترقه و دیگر پیامدهای اقدامات ناسنجیده در این روز مصدوم و گاهی کشته می شوند. چرا باید چنین شود و اگر هدف شادی و یا پاسداشت رسوم باستانی است موجب عزادار شدن خانواده ها و تحمیل هزینه های سنگین درمانی بر جامعه گردد؟ عده ای این رسم را تحریم می کنند! عده ای آن را مکروه یا مباح می دانند و عده ای نیز طرفدار پروپاقورص برپایی آتش و گرامیداشت این روز هستند!

        فارغ از اینکه موضعگیری افراد در کدام طیف باشد باید این واقعیت را بپذیریم که که هر ساله این مراسم تبدیل به کابوس هزاران خانواده در نقاط مختلف کشورمان می شود و متاسفانه خسارات و هزینه های گزافی را به  جامعه تحمیل می کند و در آمد سرشاری را نصیب فروشندگان مواد آتشزا  و بویژه تولید کننده اصلی یعنی کشور چین می نماید! چاره کار چیست؟

حال که این واقعیتی است که وجود دارد باید آن را به گونه ای هدایت نمود که آثار سوء آن به حداقل برسد و این تهدید تبدیل به فرصت شود. لازم است صاحب نظران مسائل اجتماعی راه کار مناسبی را برای این مسئله ارائه کنند به طوریکه نه تنها باعث مصیبت و ناراحتی برای خانواده ها نگردد بلکه تبدیل به فرصتی برای استقبال از یهار و سال نوگردد! به امید اینکه در سال های آتی با راه کار مناسب دیگر شاهد عزا دار شدن خانواده ها در این روز نباشیم!

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*