مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / منابع طبیعی سرمایه همگانی!

منابع طبیعی سرمایه همگانی!

تقریبا تبدیل به عادت شده است که هر هفته را نامی بنهیم و زمان کوتاهی بدان بپردازیم اگرچه در بسیاری از موارد لازم است که آن موارد و مطالب و مفاهیم همیشه مورد توجه باشند! این نامگذاریها خوب است تا حداقل تلنگری باشد به کسانی که آن موارد را نادیده می گیرند ولی واقعیت این است که این روزها و هفته ها فقط نشانه تاکید هستند و پرداختن به آن امور و مسائل و مفاهیم نباید محدود به همان ایام معدود شود!

 منابع طبیعی نیز یکی از این موارد است که  هر ساله هفته سوم اسفند ماه را به خود اختصاص می دهد. اما منابع طبیعی یعنی چه؟ چون طبیعی است پس صاحب ندارد و هر کس توانست باید آن را تصرف کند؟ یا چون طبیعی است پس ما هیچ وظیفه ای در مقابل آن نداریم؟ و باز هم چون طبیعی است مشکلی نیست همیشه آنجا خواهد و بود و قابل استفاده؟ یا اینکه چون طبیعی است پس متعلق به همگان است و کسی حق استفاده شخصی و تصرف مالکیتی در آن ندارد و همگان در قبال آن مسئولند و باید هر نسل ان را محافظت و به دست نسل بعدی بسپارد؟

یکی از آفت های کنونی که دامنگیر جامعه شده است اقدامات مخرب نسبت به منابع طبیعی و تصرفات غیر شرعی و غیر قانونی در این منابع است. منابع طبیعی مربوط به عموم جامعه کنونی و جوامع آینده است و نباید آن را تخریب کنیم و یا مورد سوء استفاده قرار دهیم. قرن ها طول می کشد تا لایه ای گیاه خاک ( خاک حاصلخیز) تشکیل شود ولی افرادی آگاهانه یا ناآگاهانه با قطع درختان و اقدام به کشاورزی در زمین های دارای شیب تند عملا تیشه به ریشه منابع طبیعی و سرمایه های نسل حاضر و آیندگان می زنند. کسی که با قطع درختان و آتش زدن بوته زار ها و جنگل ها در صدد فراهم کردن زمین برای خود است در واقع در حال نابودی خود و دیگران است! چرا؟ چون آسیب رساندن به منابع طبیعی  لطمه وارد کردن به چرخه طبیعی حیات است و دیر یا زود آثار مخرب این دخل و تصرفهای نابجا دامنگیر همگان خواهد شد.

جای بسی تقدیر است که برخی افراد به صورت فردی یا در قالب تشکل های خود جوش و مردمی در صدد کمک به طبیعت و  حفظ و احیای منابع طبیعی هستند اما لازم است حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی تبدیل به فرهنگ عمومی شود و جلو سوء استفاده های افراد فرصت طلب و طمعکار در تصرف منابع طبیعی و زمین خواری گرفته شود و  همگان محافظت از منابع طبیعی را وظیفه خود بدانند و شعار ” منابع طبیعی سرمایه همگانی ” در جامعه رواج یابد و روند تخریب و تصرف منابع طبیعی جای خود را به صیانت و پاسداری از آن بدهد. در این زمینه فرهنگ سازی مقدم بر سایر اقدامات است ولی برخورد قضایی و قانونی با زمین خواران حرفه ای و تخریب کنندگان منابع طبیعی نیز بسیار لازم !  شایسته است سازوکارهای قانونی شفاف  در این حوزه تدوین و اجرا شود.

انتشار توسط 8 تم

۲ نظر

  1. با سلام خدمت استادگرامی ومایه افتخار این مرز و بوم . سایت پر باری دارید . امیدوارم شاهد توفیق روز افزون شما در پله های علمی واجتماعی باشیم .
    برادر کوچکتان : ارسلان اختری

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*