مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / روز جهانی زبان مادری گرامی باد!

روز جهانی زبان مادری گرامی باد!

 

 


                      kurdish-school

 

my book

زبان بارزترین ویژگی انسان است که او را موجودی متمایز می سازد. اندیشمندان حوزه های مختلف علوم انسانی در اهمیت بی نظیر زبان هم رای هستند و همگان بر جایگاه بلند آن در حیات بشر واقف و معترفند. از نظر زبانشناسی هیچ زبانی را بر زبان دیگری برتری نیست و  ماهیت همه ی زبان ها یکی است و اختلاف زبان ها نه در ماهیت بلکه در میزان پشتوانه مکتوب و شفاهی آن ها است. زبان مادری اولین دریچه ورود کودک به اجتماع است که زمینه هویت سازی و  پرورش شخصیت او را فراهم می کند. احساسات و عواطف کودک از همان ابتدا تحت تاثیر آواهای و واژگان زبان مادری قرار می گیرد بطوریکه این ویژگیها تا پایان عمر با او خواهند بود. این ادعا نیازمند اثبات و ارائه دلیل نیست چون هر انسانی با مراجعه به خود آن را در می یابد!

حال این سوال پیش می آید که آیا زبان های دیگر می توانند جای زبان مادری فرد را بگیرند؟ در جواب باید گفت اگر زبان را یک ابزار ارتباطی صرف در نظر بگیریم شاید بتوان گفت این امر ممکن است ولی واقعیت این است که زبان فقط یک ابزار نیست بلکه سازنده هویت و شخصیت فرد است و از این منظر هیچ زبان بیگانه ای نمی تواند جای زبان مادری را برای فرد پر کند!

سوال دیگر ممکن است چنین مطرح شود که تکلیف زبان مادری در جوامع چند زبانه چه خواهد بود؟ براساس تجربیات مختلف اثبات شده است که چند زبانگی نه تنها تهدید برای هویت یک جامعه نخواهد بود بلکه می تواند منبع غنای هویتی و فرهنگی برای آن جوامع گردد به شرطی که هیچکدام از زبان ها به نفع زبان دیگری در معرض تهدید و نابودی قرار نگیرند. چون زبان مادری همان هویت و شخصیت فرد است محروم کردن او از این موهبت طبیعی کمتر از ترور جان او نخواهد بود! اگر زبان و گویش را به گل تشبیه کنیم کشور چند زبانه به مثابه تابلویی رنگارنگ خواهد بود که که زبان ملی زمینه اصلی و دیگر گویش ها نیز نقش های چشم نواز آن خواهند بود!

زبان مادری به عنوان حق طبیعی و مسلم هر فرد باید حفظ شود و  اگر به دلایل آموزشی و سیاسی لازم است یک زبان مشترک در کشوری رایج باشد لازم است که سایر زبان ها نیز در چرخه آموزش رسمی قرار بگیرند و در کنار زبان ملی و مشترک در مدارس آموزش داده شوند تا حس هم هویتی و برابری در میان دانش آموزان و به تبع آن سایر اقشار جامعه تقویت گردد. البته این امر مستلزم راهکارهای ویزه می باشد و براساس رویه های موجود باید مدل بومی برای هر کشور طراحی گردد.

خطر از بین رفتن زبان ها یک خطر جدی است و امروزه زبان انگلیسی در مقیاس وسیع تهدیدی بالفعل برای سایر زبان ها به شمار می آید و بیشتر کشورها به فکر چاره افتاده اند. یک راه برای کشورهایی که چندین زبان و گویش درآن ها وجود دارد این است که با بها دادن به زبان های داخلی خود زمینه نفوذ سریع و آسان زبان انگلیسی را از بین ببرند تا حس ملی تقویت و گرایش به زبان بیگانه کم شود. البته این مطلب به معنی نفی آموزش زبان های خارجی و از جمله زبان انگلیسی برای اهداف علمی و روابط بین فرهنگی نیست بلکه منظور این است که در این زمینه از افراط و تفریط حذر شود. 

انتشار توسط 8 تم

یک نظر

  1. پشت کردن به زبان مادری کمتر از پشت کردن به مادر نیست

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*