مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / انتخابات مجلس استانی یا شهرستانی بهتر است؟

انتخابات مجلس استانی یا شهرستانی بهتر است؟

مجلس                                                                                                                                                                                      طرح استانی شدن انتخابات مجلس که در نیمه اول آذرماه فوریت آن به تصویب نمایندگان مجلس رسید نظرات و واکنش های متفاوتی را به دنبال داشته است.

موافقان این طرح بر این عقیده اند که در صورت استانی شدن انتخابات نگاه ملی در میان نمایندگان گسترش می یابد و وقت مجلس صرف امور جزیی و محلی نخواهد شد. علاوه بر این سطح کیفی و کارایی مجلس با انتخاب چهره های شاخص تر و معروف تر، افزایش می یابد. در مقابل مخالفان این طرح اعتقاد دارند که با تصویب این طرح حلقه ی ارتباط حاکمیت با مردم مناطق محروم، قطع می شود و این فرصت از نظام برای حل مشکلات مردم گرفته خواهد شد. مخالفان همچنین می گویند که به این ترتیب هزینه های انتخابات چند برابر می شود و افرادی رای می آورند که به لابی های قدرت و ثروت متصل باشند. برخی دیگر معتقدند که این طرح نه تنها هزینه های انتخابات را بالا نخواهد برد بلکه به خاطر تمرکز انتخابات در رسانه های جمعی سبب کاهش شدید هزینه ها خواهد شد.

براساس این طرح استان به عنوان حوزه اصلی و شهرستان ها به عنوان حوزه فرعی خواهند بود. هر کاندیدا تنها حق کاندیداتوری در یک حوزه فرعی را خواهد داشت و شرایطی چون سکونت و محل تولد برای افراد در نظر گرفته خواهد شد. هر منطقه نماینده خود را خواهد داشت اما ساکنان استان می توانند به تمامی نمایندگان استان رای دهند به این ترتیب در هر حوزه فرعی انتخابات در استان فرد یا افرادی نماینده خواهند شد که ابتدا در حوزه فرعی رای لازم را آورده باشند و در مجموع آرای استان بیشترین رای را داشته باشند.

به نظر نمایندگان پیشنهاد دهنده این طرح اجرای آن باعث برگزیده شدن کاندیداهای توانمندتر خواهد گردید و مانع تخلفاتی همچون تقلب و خرید آرا در حوزه های کوچک خواهد شد.

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*