مطالب ویژه
خانه / خواندنیهای متفرقه / ترکیه و تجاوز به عفرین

ترکیه و تجاوز به عفرین

 

⭕️بالاخره جنگ تمام عیار بین ترکیه و ی پ گ ((یگان های کرد مدافع خلق در شمال سوریه (YPG) ) آغاز شد و ارتش ترکیه با بمباران مواضع این نیرو و حمله زمینی تهدید رجب طیب اردوغان مبنی بر له کردن کردها در شمال سوریه را عملی ساخت. رئیس جمهوری و مسئولین ترکیه YPG را نیرویی تروریست می دانند که با داعش تفاوتی ندارد. در جنگ علیه YPG اپوزسیون سوریه نیز ارتش ترکیه را همراهی می کند. YPG در چهارچوب نیروی ۳۰۰۰۰ نفری برای حمایت از مرز سوریه با کشورهای ترکیه و عراق مورد حمایت آمریکا می باشد.
⭕️ نیروهای مدافع خلق در جریان جنگ با داعش نقش اساسی داشتند و از سوی اپوزسیون متهم به همکاری با دولت سوریه و از سوی دولت متهم به تلاش برای تجزیه سوریه شده اند! ترکیه همواره تلاش کرده است این نیروها را وابسته به PKK معرفی نماید و چون PKK در فهرست گروه های تروریستی قرار دارد دولت ترکیه جنگ علیه YPG را در ادامه جنگ با تروریسم و برابر با مبارزه علیه داعش قلمداد می کند. از سوی دیگر YPG خود را مستقل از PKK می داند و خود را نیرویی میهنی در سوریه می داند و بارها ترکیه را به حمایت از داعش و سایر گروه های تروریستی در سوریه متهم نموده است.
⭕️ خطر جنگ میان ترکیه و YPG از چند سال پیش همواره وجود داشته است ولی تا کنون به این مرحله بحرانی و عملی نرسیده بود. با وجود نیروهای روسی ناظر بر روند آتش بس در عفرین و حمایت آمریکا از YPG به نظر نمی رسید ترکیه عملا وارد جنگ در عفرین شود و تصور می شد این جنگ نیابتی توسط اپوزسیون سوریه برای ترکیه انجام شود اما با در نظر گرفتن توان YPG ترکیه مصلحت را در مداخله مستقیم دیده است! مسئولین ترکیه ای اعلام نموده اند که کشورهای تاثیر گذار در وضعیت سوریه از جمله روسیه، ایران و آمریکا را در جریان قصد و اقدام خود گذاشته اند و نیروهای روسی از منطقه عفرین خارج شده اند.
⭕️با توجه به اظهارات مقامات ترکیه ای می توان چنین استنباط کرد که معاملات پشت پرده شرایط را برای حمله ترکیه به عفرین مهیا ساخته است و ممکن است امتیازات داده شده به صورت زیر باشد: روسیه از خاک ترکیه برای اهداف اقتصادی از جمله احداث خط لوله انتقال انرژی به اروپا بدون محدودیت استفاده نماید. دولت ترکیه از مخالفت خود با ابقای بشار اسد در قدرت صرفنظر کند و هماهنگی بیشتری با خواسته های ایران از خود نشان دهد. دولت ترکیه با اهداف آمریکا در منطقه همراهی کند و از جمله در مورد اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل نرمش نشان دهد.
⭕️ ی پ گ اگر موفق شود می تواند کانتون عفرین را به دو کانتون دیگر کوردی (کوبانی و جزیره) متصل سازد و زمینه را برای اقلیم کوردی از نظر ترکیه و یا کنفدراسیون شمال سوریه از نظر YPG فراهم سازد . YPG از گزینه متحد شدن با دولت سوریه نیز برخوردار است و می تواند با متحد شدن با دولت سوریه موضع خود را علیه ترکیه به عنوان یک متجاوز خارجی تقویت نماید. در حالت سوم اگر ترکیه موفق شود ممکن است نفوذ خود را به کانتون های دیگر هم گسترش دهد و با در اختیار قراردادن سرزمین های تصرف شده به اپوزسیون سوریه موضع آن ها را تقویت نماید.
⭕️ قابل به ذکر است که حمله ترکیه به عفرین تجاوز است و هیچ قانون بین المللی اجازه حمله یک کشور به کشور دیگری را بدون مجوز شورای امنیت و به بهانه حفظ امنیت داخلی خود جایز نمی دانند. در صورت عدم واکنش کشورهای دیگر به اقدام کشور ترکیه به نوعی قانون جنگل بر جهان حاکم خواهد شد و هر کشوری که ارتش قویتری داشته باشد می تواند به بهانه های واهی به همسایه ها و سایر کشور ها حمله نماید.

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*