مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / یک بام و دو هوا

یک بام و دو هوا

 

 

 

 

یک بام و دو هوا  اصطلاحی عامیانه و در سیاست مفهومی رایج است. این ضرب المثل وقتی به کار می رود که کسی یک چیز را در جایی مثبت و در جایی دیگر منفی به شمار آورد و به طور کلی از دو صفت متضاد  همزمان برای یک چیز واحد استفاده کند. در مورد ریشه آن روایات متعددی هست اما آنچه که رایجتر است و چنانکه در ویکی پیدیا آمده است چنین است:

پیرزنی با عروس و دامادش در خانه‌ای زندگی می‌کردند. شبی تابستانی بود و هوا گرم، پس همه روی پشت‌بام خوابیده بودند. یک طرف بام داماد و دخترِ زن می‌خوابیدند و طرف دیگر بام، عروس و پسرش. پیرزن دید که پسر و عروسش به هم چسبیده خوابیده‌اند، آنها را بیدار کرد و گفت: «هوای به این گرمی خوب نیست به هم چسبیده باشید، از هم جدا بخوابید!» سپس متوجه دختر و دامادش شد که جدا از هم خوابیده بودند. گفت: «هوای به این سردی، خوب نیست از هم جدا بخوابید! بروید کنار هم!» عروس که این طور دید بلند شد و  گفت: 

                                                                                   قربون برم خدا را          یک بام و دو هوا را

                                                                                   یک بر بام سرما را         یک بر بام گرما را

 و بدین صورت این ضرب المثل بوجود آمد.

 اما در عالم سیاست عبارت   Double Standard همین مفهوم را دارد به این معنا که در مورد یک قضیه مشخص به صورت دوگانه برخورد می شود و در یک شرایط و موقعیت آن را مطلوب و روا و در شرایط و موقعیتی دیگر نامطلوب و ناروا قلمداد می کنند.

یک مثال روشن در این زمینه مسئله اعلام قدس  (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آقای ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می باشد. امروز ، سی ام آذرماه ۱۳۹۶ که پیشنهاد مخالفان با این تصمیم در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته می شود آمریکا اعلام کرده است که هر کشوری علیه تصمیم آمریکا رای دهد از کمک های مالی ایالات متحده محروم خواهد شد. این در حالی است که آمریکا خود را سردمدار دمکراسی و آزادی عقیده و بیان می داند ولی در اینجا بطور رسمی با این دو مفهوم مخالفت می نماید. بارها شاهد بوده ایم که کشورهای مختلف از این سیاست “برخورد دوگانه” استفاده نموده اند. وجود چنین واقعیت هایی در سیاست جهانی بیانگر این حقیقت تلخ است که نمی توان به شعارهای جذاب انسان دوستانه کشورها اعتماد کرد.  

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*