مطالب ویژه

شهید ایثار

 

 

      بنی آدم اعضای یکدیگرند             که در آفرینش زیک گوهرند         

     چو عضوی به درد آورد روزگار                 دگر عضو ها را نماند قرار (سعدی)

وقوع زلزله مصیبت بار در استان کرمانشاه خالق صحنه های متفاوتی از غم و شادی بود که در آن هموطنان به خاطر از دست دادن عزیزان و تخریب منازلشان اندوهگین شدند و با اندوه خود دل دیگر هموطنان را نیز غمزده کردند. قامت پرچم ملی کشور در عزای عمومی به احترام و گرامیداشت کشته شدگان خم شد. در میان غم و اندوه و خرابی های ناشی از خشم طبیعت صحنه های همدلی و همدردی مردم کمک رسان بسیار امیدوار کننده و مسرت بخش بود. صحنه های نجات مصدومان از زیر آوار، سیل کمک های مردمی، تلاش امدادگران و نیروهای مسلح در کمک رسانی، تولد نوزادان در بیمارستان های صحرایی و …. اتفاقاتی بودند که گاه و بیگاه غم زلزله زدگان را محو و تبسم امید و شادی را بر لبان این عزیزان می نشاندند.

 در این میان انتقاداتی نیز بر روند رسیدگی و کمک رسانی شنیده می شد که از مهمترین آنها ضعف مدیریت بحران را می توان نام برد. واژه بحران خود بیانگر غیرعادی بودن شرایط و احتمال وقوع نابسامانی در امور است اما انتظار می رود که از قبل آمادگی و برنامه ریزی نسبی وجود داشته باشد تا در صد خطا و اشتباه در کارهای در زمان بحران به حداقل برسد. برای نمونه میزان کالای ارسالی از مناطق مختلف به منطقه زلزله زده کافی می باشد اما در توزیع آن مشکلاتی بروز کرده است که موجبات نارضایتی برخی از آسیب دیدگان زلزله و حتی امدادگران را باعث شده است. امید است تجربیات به دست آمده از چنین حوادثی به فراموشی سپرده نشود و در شرایط مشابه احتمالی در آینده مورد بهره برداری قرار گیرد و به عنوان متون درسی در اختیار دانش آموزان و دانشجویان قرار داده شود.

در این نوشتار به یک حادثه خاص اشاره می کنم که در آن سرنشینان یک خودرو امداد رسان که از شهر بوکان به منطقه ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب آمده بودند دچار حادثه شدند و در تصادف خودرو یکی از این عزیزان به نام ابوبکر معروفی به شهادت رسید. در این شرایط بحرانی مردم قدرشناس منطقه زلزله زده به پاس احترام به انسانیت، اخلاق، همدلی و همدردی در تشییع جنازه این شهید بزرگوار حماسه ای پرشور آفریدند و هزاران نفر از مردم شهر جوانرود در نماز میت بر جنازه شهید ایثار در مسجد محمد رسول ا… (ص) شرکت کردند و قدر دانی و احترام خود را نسبت به این عزیز سفر کرده، همراهان وی و سایر امدادگران و هموطنانی که با به خطر انداختن جان خود در مناطق مرزی استان کرمانشاه و راه های صعب العبور روستایی به کمک مصدومان و آسیب دیدگان می شتابند ابراز داشتند. مردمان دیگر شهر ها نیز در مسیر عبور کاروان شهید با استقبال پر شور ، به انسانیت، ایثار و همدلی ادای احترام کردند. این اتفاق بار دیگر نشان داد که انسانیت مهمترین عامل همبستگی مردمان است و بعد فاصله و تفاوت های دینی، مذهبی ، قومی، زبانی و …. نمی تواند تاثیر چندانی بر یاری رسانی به همنوع در شرایط بحرانی داشته باشد.

برای روح این شهید ایثار و انسانیت و سایر جانباختگان زلزله اخیر علو درجات و قرب الهی و برای بازماندگان و خانواده های محترمشان صبر و شکیبایی از خداوند متعال خواستارم.

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*