مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / تلنگری به بزرگی ۷٫۲ ریشتر

تلنگری به بزرگی ۷٫۲ ریشتر

 

 

 

زلزله یکشنبه شب استان کرمانشاه (با مرکزیت شهر ازگله واقع در شهرستان ثلاث باباجانی) در ازگله، تازه آباد ثلاث، سرپل ذهاب، دالاهو، ریجاب ، اسلام آباد غرب، شهرستان جوانرود و سایر بخش های غربی استان کرمانشاه تلفات و خسارات فراوانی به بار آورد و عده زیادی از هموطنان عزیزمان جان خود را از دست دادند. از ویژگی های بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله  و طوفان ویرانی است و در هر نقطه ای از جهان که به وقوع بپیوندند خسارات جبران ناپذیری را وارد می سازند. قطعا این گونه حوادث تلخ و نامطلوب هستند اما چون وقوعشان ناگزیر است باید بیندیشیم آثار مخربشان را به حداقل ممکن کاهش دهیم و از آثار سوء آنها پس از وقوع بکاهیم.

وقوع زلزله مورخ ۲۱/۸/۱۳۹۶ بار دیگر یادآور شد که وجود فناوریهای گوناگون نمی تواند انسان را از خطر بلایای طبیعی مصون سازد و لازم است همواره آمادگی لازم برای روبرو شدن با چنین شرایطی در سطوح مختلف اجرایی رسمی و غیر رسمی(دولتی و مردمی) وجود داشته باشد. در مورد زلزله مهمترین اصل مقاوم سازی خانه ها و آموزش مردم در مواجهه با رویداد زلزله است. دیگر اینکه برنامه ستاد بحران باید براساس مراحل اجرایی مشخص باشد و نیاز نباشد که در هنگام یک رویداد برنامه ریزی صورت گیرد بلکه برنامه طراحی و تمرین شده اجرا گردد. هر گروه از افراد اجرایی باید وظیفه مشخص داشته باشد و در زمان اجرا تداخل امور و سردرگمی بوجود نیاید. گروه ها یا مراکز مردمی که در مواقع بحران می توانند کمک کنند از قبل مشخص باشند و براساس آموزش و توانایی خود اقدام کنند. انواع نیازمندی ها براساس نوع حادثه و فصل وقوع آن تقریبا قابل پیش بینی است ولازم است که ذخیره نسبی از مایحتاج شرایط بحرانی در هر منطقه وجود داشته باشد.

با اطلاع رسانی شفاف و به موقع به آسیب دیدگان و مردم آرامش روانی داده شود  تا از شیوع شایعات مخرب و یاس آور جلوگیری شود. در حادثه اخیر تلاش های خوبی صورت گرفته است اما چون وسعت فاجعه گسترده است نیاز به تلاش  و حمایت بیشتر از سوی دولت می باشد و حتی لازم است کمک های بین المللی نیز جذب شود. اعلام عزای عمومی سراسری و اعلام تسلیت و همدردی از سوی مقامات عالی حاکمیت و دولت گام مثبتی است که در آرامش روحی مردم منطقه موثر است چون احساس می کنند مورد توجه خاص قرار گرفته اند. با توجه به جغرافیای منطقه و زمان این اتفاق ناگوار که در فصل سرما روی داده است  می توان مهمترین نیازهای اولیه مردم را چادر، آب، غذا، لوازم بهداشتی و پتو و پوشاک گرم در نظر گرفت و ان شاء الله پس از اقدامات اولیه و رسیدگی به م دومان،  با حمایت دستگاه های مسئول بازسازی منطقه در اولویت قرار خواهد گرفت و با تلاش و حمایت همگانی و عزم ملی از  آلام آسیب دیدگان  کاسته خواهد شد و شرایط به روال عادی باز خواهد گشت.

ضمن عرض تسلیت به ملت بزرگ ایران بویژه مردم منطقه زلزله زده و با آرزوی غفران الهی برای درگذشتگان و شفای عاجل برای مصدومان و صبر و شکیبایی برای بازماندگان امیدوارم با همدلی و هماهنگی مردم و مسئولین رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان با سرعت هرچه بیشتر انجام شود.

 

 

 

 

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*