مطالب ویژه
خانه / مقالات / تپه الله اکبر:نماد جوانرود

تپه الله اکبر:نماد جوانرود

 

 

 

در روزهای اخیر همزمان با ورود اعضاء  محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به منطقه اورامانات و خبر اینکه این هیات به همراه نماینده اورامانات آقای شهاب نادری قصد بازدید از تپه الله اکبر (منطقه ای به وسعت حدود ۴۴ هکتار در مجاورت شهر جوانرود که جزو منابع طبیعی بوده و برای ایجاد طرح گردشگری در اختیار خانواده آقای نادری گذاشته شده است) و افتتاح طرح مذکور را دارند، باعث اعتراضات گسترده گردید به گونه ای که گردهمایی های مردمی در آن منطقه و همچنین کمپین هایی در فضای مجازی و جمع آوری امضاء از شهروندان مخالف اجرای طرح مذکور برای ارائه به مقامات مسئول برگزار گردید.

با توجه به اهمیت موضوع در این مورد نظر خود را در سه بخش بیان می نمایم ابتدا اطلاعاتی که بنده به خاطر حضور در دانشکده مدیریت و حسابداری جوانرود در این مورد دارم، دوم آنچه که با توجه به مدارک منتشر شده  در اختیار مردم قرار گرفته و سوم راه چاره در این مورد و موارد مشابه.

در سال ۱۳۹۰ با صدور مجوز ایجاد دانشکده مدیریت و حسابداری جوانرود و حکم مسئولیت اینجانب برای راه اندازی آن، مسئله تهیه زمین برای دانشکده و در مقیاس وسیعتر بر اساس چشم انداز تاسیس دانشگاه اورامانات  مطرح شد که با بررسی های صورت گرفته چند منطقه معرفی گردید که تنها تپه الله اکبر مناسب تشخیص داده شد. برهمین اساس اولین نامه  دانشکده مدیریت و حسابداری جوانرود در تاریخ ۱۱/۱۰/۱۳۹۰ خطاب به فرمانداری جوانرود برای هماهنگی با اداره منابع طبیعی شهرستان جهت واگذاری منطقه مشهور به تپه الله اکبر نگاشته شد و فرماندار محترم نیز در مورخ ۱۴/۱۰/۱۳۹۰ طی نامه ای به اداره منابع طبیعی خواستار اقدام در این زمینه گردید. درپیگیرهای بیشتر از طریق اداره منابع طبیعی جوانرود اعلام گردید که آن زمین در بین اداره منابع طبیعی و خانواده آقای نادری مورد مناقشه است و پرونده آن در جریان دادرسی قرار دارد. در ادامه پیگیری ها از طریق فرمانداری جوانرود در تاریخ ۹/۶/۱۳۹۱ درخواست ارسال نقشه آن زمین و استعلام شهرداری مبنی بر وضعیت آن نسبت به محدوه شهری ارائه گردید و نماینده وقت اورامانات آقای دکتر منوچهری نیز پیگیر مسئله شد و در نهایت اعلام نمود که آقای نادری از پیگیری قرارداد خود در مورد تپه الله اکبر منصرف شده است. اکنون رونوشت حکم مورد ادعای آقای دکتر منوچهری در فضای مجازی در دسترس عموم قرار داده شده است. در خرداد ۱۳۹۴ بنده به خاطر شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی از مدیریت دانشکده جوانرود استعفا دادم و عملا امکان پیگیری مسئله را نداشته ام.

ذکر این نکته را لازم می دانم که در زمان چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری یازدهم در حوزه ای به نام مدرسه ایران زمین در جوانرود بنده نماینده فرماندار در آن حوزه بودم که آقای شهاب نادری به آن حوزه مراجعه کرد من هم در مورد زمین با ایشان صحبت کردم و گفتم به نظرم چه زمین مال شما باشد یا نباشد بهتر آن است که آن را به دانشگاه واگذار کنید که نوعی سرمایه گذاری فرهنگی برای منطقه است ایشان در آن لحظه گفت حاضر است که به شرط واگذار شدن زمین به دانشگاه از پیگیری پرونده اش صرف نظر نماید ، متاسفانه بعدا نتیجه ای حاصل نشد!  نظر شخصی بنده این است در حالیکه شهر جوانرود از نظر زمین برای طرح های عمومی مثل دانشگاه، مدرسه، سالن های اجتماعات و ورزشی و ده ها مورد دیگر در مضیقه می باشد اختصاص ۴۴ هکتار از زمین های مجاور شهر به طرحی که با اما و اگرهای بسیار روبرو است و روند واگذاری آن شفاف نمی باشد چندان منطقی به نظر نمی رسد و طرح گردشگری و تفریحی را می توان در پارک جنگلی ماپریس یا زمین های دورتر از شهر اجرا نمود. عدم موفقیت طرح گردشگری در چشمه ریزه از توابع شهرستان ثلاث باباجانی و عدم شفافیت در مورد عایدات منطقه توریستی غار قوری قلعه و احتمال  دچار شدن طرح تپه الله اکبر به همین سرنوشت نگرانی مردم را مضاعف نموده است.

با توجه به مدارک منتشر شده در فضای مجازی این زمین در ۱۰/۳/۱۳۹۰ طی قراردادی ۱۰ ساله به آقای برومند نادری و شرکاء (همسر و فرزندان آقای شهاب نادری) جهت طرح گردشگری واگذار گردیده و در سال ۱۳۹۱ فسخ قرارداد شده است. براساس شواهد و قرائن موجود در این مدارک روند واگذاری این زمین عادی نبوده است.

شکی نیست که در حال حاضر اکوتوریسم و گردشگری یکی از اصلی ترین راه ها و شاید تنها راه نجات اورامانات از معضل بیکاری باشد لذا لازم است که مسئولین محترم و مردم در این مورد حساس باشند و با تدبیر و برنامه ریزی این پتانسیل عظیم منطقه را فعلیت بخشند و از هرگونه سوء استفاده از این ظرفیت خدادادی منطقه ممانعت بعمل آورند.

لذا پیشنهاد می گردد:

 • چون هیچ خدمتی بالاتر از خدمت به مردم و تامین منافع عمومی نیست، حال که طرح تپه الله اکبر با اعتراضات گسترده مردمی روبرو شده است، این زمین در اختیار دانشگاه قرار داده شود و آقای نادری نیز به قولی که داده بود عمل کند،
 • مجمعی متشکل از فرمانداران و متخصصین گردشگری و اکو توریسم منطقه اورامانات تشکیل گردد و بر توسعه و عایدات مناطق گردشگری منطقه؛ از جمله سراب روانسر، غار قوری قلعه، چشمه ریزه ، سواحل سد داریان و …. نظارت نماید. این اماکن به هیچ وجه در اختیار افراد خاص قرار نگیرد و مالکیت آن ها عام و برای مردم منطقه باشد.
 • آگاهی، اتحاد و نظارت مردم در کنار نظارت رسمی بهترین پشتوانه برای دفاع از حق عمومی و شهروندی است اما باید مراقب بود که پتانسیل مردمی در مسیر صحیح و در راستای تقویت رفاه و امنیت منطقه باشد.

 

انتشار توسط 8 تم

۸ نظر

 1. با سلام و درود خدمت دکتر ارجمند
  مقاله شما را خواندم،نکات اصلی را بیان نمودید،ومن همچون شهروندی جوانرودی با آن موافق هستم.
  همیشه باید به ندای مردم لبیک گفت و همراه آنان بود.
  متاسفانه افرادی که پیگیری این مسئله هستند وآن را مطرح نمودند،خود سود جو و زمانی در زمین حریف بودند، و شایستگی پیگیری و نمایندگی از طرف مردم را ندارند.
  این وظیفه افرادی مانندشما،نخبگان ، بزرگان ،ماموستایان و معتمدان شهر است که این قضیه را دنبال کنید.
  خود شما فردی هستید که حدود ۲۰هزار رای آوردید والان از دور دستی بر آتش میزنید.
  مردم از شما انتظار ویژه ای دارند و منتظر عکس العمل جدی افرادی همانند شما هستند

  • با سلام و سپاس از توجه شما معتقدم انسان در هیچ موردی نباید از دایره عدالت خارج شود. در اینجا اختلافی بروز کرده است و راه حل رفع اختلاف مراجعه به داور است و لازم است که داوری به دور ازدهرگونه حب و بغض و اعمال نفوذ و سلیقه شخصی باشد. در مورد تپه الله اکبر که موضوع حق عمومی است توجه و دقت مضاعفی باید به کار گرفته شود بنده به عنوان یک شهروند مخالف واگذاری سرمایه های ملی به طور عام و این مورد خاص هم به افراد هستم و منافع عام باید محافظت شود اما من قانون نیستم و عدالت باید توسط قاضی اعمال شود. اینکه نوشته اید از دور دستی بر آتش دارم موافق نیستم چون در سال ١٣٩٠ پیگیر این موضوع بودم یعنی زمانی که فقط اداره منابع طبیعی جوانرود پیگیر پرونده واگذاری این زمین بود. اما در مورد افرادی که اکنون مخالف اجرای طرح هستند و قبلا موافق یا بی موضع بوده اند باید بگویم انسان بر اساس گذشت زمان و کسب داده های بیشتر ممکن است نظرش تغییر کند و این خاصیت تفکر انسان است لذا هر تغییر موضعی را نباید نکوهش کرد. در پایان امیدوارم عدالت اجرا شود و حقی ضایع نگردد و نتیجه به نفع توسعه منطقه و افزایش رفاه عمومی باشد بودن در کنار مردم و تلاش برای خدمت به جامعه یک افتخار بزرگ است. با احترام

 2. برومندمرادی

  باسلام درود بر اقای دکتر یوسفی من از شما خیلی ممنون هستم که در این مواردزیست محیطی ومساعل عامه حساسیت نشان میدهید وامیدوارم همینطور پیگیر باشید وحتما مردم عزیز هم دراین موارد موافق وپشتیبان خواهند بودومن الله توفیق.

 3. با سلام و احترام
  پس از خواندن مقاله شما جناب دکتر یوسفى سه سوال در ذهن من مخاطب ایجاد شد که جواب شما باعث امتنان است .
  ١- اگر شما رقیب انتخاباتى آقاى شهاب نادرى نبودید باز هم به این موضوع بها میدادید ؟
  ٢- اگر در مکان دیگرى (مثلا سفید برگ) با همین شرایط زمینى به شما واگذار شود آیا حاضر به سرمایه گذارى به منظور پیشرفت منطقه و ایجاد اشتغال هستید ؟ و حتما واقف مى باشید که در این راه باید از خود گذشت و هر اتهامى مثل زمین خوار را تحمل کرد !
  ٣-پیشرفت فضاى آموزشى یکى از ضرورى ترین نیاز هاى جامعه مى باشد که شما به درستى به آن اشاره نمودید و همگان با در اختیار داشتن بهترین مکان از سوى دانشگاه ها موافق هستند ، اما دانشجو هاى تربیت شده را جداى از کیفیت آموزشى که دیده اند کجا مى شود مشغول به کار نمود ؟

  • با سلام و سپاس از توجه شما
   رعایت اخلاق و موازین انسانی شرط لازم برای انسانیت است و ما تحت هیچ شرایطی نباید اصول صحیح اخلاقی را زیر پا بگذاریم و از دایره عدالت خارج شویم. قضاوت کردن کردن امر بسیاز سختی است و در این مورد باید بسیار محتاط بود . این مسئله یک حق عمومی است و من یا هر شهروند دیگری حق دارد اعلام موضع و نظر کند. اما در مورد سوالات شما:

   ۱- پرداختن به این موضوع ارتباطی به رقابت انتخاباتی بنده با آقای نادری ندارد ، انتخابات قواعدی دارد و هرکس وارد آن شد باید قواعد بازی را بپذیرد یعنی نتیجه انتخابات یا برد خواهد بود یا باخت و نتیجه را باید پذیرفت کما اینکه بنده چنین کردم. من در سال ۱۳۹۰ چنانکه گفته ام اولین نامه رسمی دانشکده را در مورد این زمین نوشتم و در اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان جوانرود متوجه شدم که پرونده این زمین در جریان دادرسی است و اداره منابع طبیعی نیز به روند واگذاری معترض بود. بعد از آن در مکاتبات متعدد با فرمانداری جوانرود، اداره منابع طبیعی و نماینده وقت ، آقای دکتر منوچهری، پیگیر واگذاری زمین تپه الله اکبر به دانشگاه گردیدم. لذا مطلبی که اینجا نگاشته ام ربطی به رقابت انتخاباتی اینجانب و آقای نادری ندارد.

   ۲- یکی از برنامه های اعلام شده توسط اینجانب برای حل مشکل بیکاری در اورامانات توسعه صنعت اکوتوریسم و گردشگری بود و قطعا اگر امکاناتی در اختیار داشته باشم در این حوزه تلاش خواهم کرد و بطور شفاف برای مردم توضیح خواهم داد که قصد چه کاری را دارم و هیچ شبهه ای بوجود نخواهد آمد البته مردم از سرنوشت طرح های دیگری که در اورامانات بوده و در نهایت به ضرر مردم بوده است حساس شده اند و به همین خاطر هر طرحی را با شک و تردید برآورد می کنند. اگر در منطقه ای که سوء زن زمین خواری و الحاق به شهر و تبدیل زمین به مسکونی در آینده را نداشته باشد طرحی اجرا گردد این حساسیت ممکن است کمتر شود.

   ۳- اینکه نوشته اید چون فارغ التحصیلان کار نخواهند بطور ضمنی می رساند که دانشگاه به درد نمی خورد و این زمین نباید به دانشگاه واگذار شود اگر این گفته شما را بپذیریم می توان گفت مردم چون بیکار هستند نیاز به رفاه و تفریح هم ندارند لذا این طرح بیهوده خواهد بود که این استدلال اصلا درست نیست. حرف بنده این است که در شهر جوانرود زمین کافی برای طرح های ضرورتر نداریم پس شایسته نیست طرحی که می تواند در هر نقطه دیگری اجرا شود دقیقا در مجاورت شهر اجرا شود و شبهاتی را در تغییر کاربری زمین در آینده بوجود آورد.

   در اینجا تکرار می کنم که این اختلاف باید از طریق قانونی و به دور از هیاهو و هر گونه اعمال نفوذ بررسی و پیگیری شود.

 4. با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی
  نهایت سپاسگزاری بابت اطلاع رسانی

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*