مطالب ویژه
خانه / مقالات / انتخابات نماد مردم سالاری

انتخابات نماد مردم سالاری

 

 

انتخابات و اعتماد به رای اکثریت جامعه (دموکراسی)  بهترین راه ممکن برای تعیین زمامداران  در دنیای امروز می باشد. انتخابات دارای شرایطی است که مجریان انتخابات، انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان باید آنها را رعایت کنند و اگر این پیش شرط ها نقض شوند از درجه اعتبار آن انتخابات کاسته خواهد شد. مراحل تایید صلاحیت نامزدها دارای روند مشخص قانونی است ، شیوه تبلیغات انتخاباتی نیز مشخص شده است و رای دهندگان نیز باید آزادانه فرد یا افراد مورد نظر خود را انتخاب کنند. در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ حضور مردم بسیار سرنوشت ساز است و در مقیاس محلی، ملی و بین المللی از اهمیت فراوان برخوردار می باشد.

جامعه اورامانات نسبت به دهه های قبل از نظر میزان باسوادان و بویژه افراد دارای تحصیلات دانشگاهی بسیار تغییر کرده است و سواد اجتماعی و سیاسی مردم در حد قابل قبولی است. اما با توجه به عشیره ای بودن بافت جامعه این افزایش سواد و دانش سیاسی- اجتماعی نتوانسته است آن گونه که باید و شاید بر عملکرد مردم در انتخابات تاثیر گذارد و آراء مردم بویژه در انتخابات مجلس و شوراهای شهر و روستا تحت تاثیر همین گرایش های قومی- عشیره ای بوده است. البته با توجه به ضعف و یا عدم وجود احزاب در کشور و منطقه نمی توان انتظار داشت که آراء مردم در انتخابات به خوبی هدایت شود و تحت تاثیر هیجانات زمان تبلیغات انتخابات قرار نگیرد.

در اینجا انتخابات پیش رو در دو مقیاس ملی و محلی مطرح است. در سطح ملی شش نفر از رجال سیاسی کشور با توجه به تشخیص شورای محترم نگهبان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده اند و این بدان معنی است که هر یک از این شش تن شایستگی سکانداری دولت دوازدهم را دارند و آنچه که مهم است انتخاب مردم بر اساس نظر و معیارهای خاص خود می باشد. شرکت گسترده مردم مهر تاییدی خواهد بود بر توجه آنان به سرنوشت کشور و آینده جامعه در امور داخلی و روابط خارجی در چهار سال پیش رو. آنچه که در این مورد در خور توجه است حفظ خط قرمز های امنیت ملی و اخلاق اسلامی و انسانی می باشد و نامزدها و طرفدارانشان باید منافع ملی را بر هر عامل دیگری ترجیح دهند تا ان شاء الله در فضایی سالم و آزاد آینده کشور تضمین شود و رئیس جمهور دوازدهم با پشتوانه مردمی بیتواند به حل مشکلات جامعه بپردازد.

انتخابات شورهای شهر و روستا نیز در مقیاس محلی از اهمیت ویژه برخوردار است و آینده شهر و روستا نیز تا حدود زیادی در گرو تصمیمات شوراهای منتخب خواهد بود. در اینجا نیز لازم است نامزدهای محترم با عزم راسخ و رعایت موازین شرعی، قانونی و اخلاقی به ارائه برنامه های خود بپردازند و معرفی خود را به مخاطبان و رای دهندگان در اولویت قرار دهند. کسب آراء سالم و شرافتمندانه فارغ از نتیجه نهایی برای هر کاندیدا افتخار آمیز خواهد بود چرا که مسئله اصلی فرایند و روند صحیح رقابت است. قطعا تمام کاندیداهای موجود از لحاظ دستیابی به کرسی مورد نظر برنده نخواهند بود چون تعداد نامزدها بیش از کرسی هاست اما هر نامزدی که در جریان رقابت مسیر صحیح تبلیغات به دور از توهین و تخریب را طی کرده باشد از نظر اخلاقی وطی فرایند صحیح پیروز و سربلند به شمار می آید.

با توجه به اهمیت انتخابات در سرنوشت کشور و صندوق رای به عنوان بهترین و کم هزینه ترین شیوه اصلاح امور جامعه لازم است:

–         مردم حضور حداکثری در پای صندوق های رای و صحنه انتخابات داشته باشند،

–         مردم با طرفداری منطقی و به دور از افراط و تفریط از میان کاندیداهای موجود بهترین گزینه/ها را انتخاب نمایند و به شایستگی ها و توانایی های افراد برای مسئولیت مورد نظر رای دهند نه براساس فاکتورهای دیگر،

–         نامزدهای محترم منافع جامعه و حرمت رقبا را در تبلیغات خود رعایت نمایند و هوشیار باشند خواسته یا ناخواسته موجب آسیب به جامعه یا هتک حرمت افراد نشوند، از عوام فریبی و شعارها و رفتارهای پوپولیستی خود داری کنند،

–         همه باید به خاطر داشته باشیم که فلسفه وجودی انتخابات و صندوق رای کمک به پیشرفت و توسعه جامعه است و اگر این اتفاق به هر دلیل به نتیجه ای غیر از این هدف منجر شود بی فایده خواهد بود.

با آرزوی سلامتی و سربلندی و عزت روز افزون برای مردم شریف این مرز و بوم امیدوارم در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ با حضور حداکثری مردم در صحنه انتخابات به عنوان نماد دموکراسی و مردم سالاری شاهد بهترین انتخاب ها برای آینده جامعه باشیم.

 

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*