مطالب ویژه
خانه / مقالات / ترکیه پس از رفراندوم: اصلاحات یا دیکتاتوری؟

ترکیه پس از رفراندوم: اصلاحات یا دیکتاتوری؟

رفراندوم تعدیل قانون اساسی ترکیه با شعار حذف موانع برای اصلاحات و با هدف تقویت اختیارات ریاست جمهوری، با پشتیبانی دو حزب آکپ و مهپ و مخالفت هدپ و جهپ در فضای پرتنش پس از کودتا و دستگیری های فراوان و محدود ساختن حزب هدپ با زندانی کردن رهبرانش برگزار گردید و با اختلاف اندک آراء موافق و مخالف (۵۱% در مقابل ۴۹%) ، علیرغم شکست آن در شهرهای بزرگ از جمله استانبول و آنکارا، در ۲۷/۱/۱۳۹۶ تایید شد. اگر این همه پرسی در مناطق کردنشین کاملا تحریم می شد شکست آن قطعی می بود. در برخی شهرهای کرد نشین بویژه در میان کردهای حنفی مذهب آراء موافق رفراندوم بیشتر بود و همین آراء موجب موفقیت رفراندوم گردید. حزب آکپ متوجه گردید که بدون پشتیبانی کرد و حل مسئله کرد در ترکیه هیچ برنامه ای موفق نخواهد شد چنانکه حمایت مهپ تاثیر چندانی نداشت .

حال ترکیه آکپارتی دو مسیر پیش روی دارد یا مسئله کرد را حل کند و با اطمینان بیشتر به حمایت کردها به اصلاحات داخلی در وجوه مختلف بپردازد و یا با لجاجت و ادامه انکار هویت قوم کرد و دیگر مخالفان خود از جمله طرفداران فتح اله گلن، به یکه تازی و پیگیری ایده احیاء امپراطوری عثمانی بپردازد و ادعای رهبری جهان اسلام را داشته باشد .

امید می رود علیرغم تهدید های قبل از انتخابات با مضمون سخت گیری بیشتر بر شهروندان مخالف از جمله احیاء قانون اجرای اعدام ، با در نظر گرفتن جایگاه متزلزل آکپ ، این حزب به سمت اصلاحات و حل مشکلات داخلی بویژه مسئله کرد برود نه به سمت دیکتاتوری و نابود کردن تاریخ دمکراسی نیم بند پارلمانی در این کشور.  این وضعیت قطعا جایگاه ترکیه را در اروپا و مشخصا تلاش این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا را تضعیف خواهد کرد اگرچه روسیه و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از این نتیجه استقبال می کنند.

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*