مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / نوروز ؛ نو شدن طبیعت، نشان از رستاخیز و الهام بخش حیات نو ؛ مبارکباد!

نوروز ؛ نو شدن طبیعت، نشان از رستاخیز و الهام بخش حیات نو ؛ مبارکباد!

 

در مورد مفهوم نوروز و ریشه تاریخی ، فرهنگی و اسطوره ای آن مطالب فراوانی گفته و نگاشته شده است که گاه متضاد و متناقض هم هستند. برخی آن را متعلق به دوران اکدی ها و آشوری ها می دانند، عده ای آن را برگرفته از جشن پیروزی مادها به خاطر پیروز شدن کاوه بر ضحاک می دانند و برخی کاوه را خائن و ضحاک را آخرین پادشاه ماد می دانند که به دست کاوه منقرض شد! عده ای نورووز را یادآور پیروزی و بر تخت نشستن جمشید و نورانی شدن جهان بر اثر تشعشع تاج او می پندارند! تعدادی از محققان نوروز را یادآور جشن نخستین جوامع انسانی به خاطر پایان سرما و رشد گیاهان و نجات آن ها از سرما و گرسنگی می دانند. در چنین فضایی کشف حقیقت چندان ساده نیست!

واقعیت این است که نوروز مصادف با پایان زمستان ، برابر شدن شب و روز و آغاز طولانی ترشدن طول روز و به تبع آن تابش بیشتر نور خورشید، گرما و روشنایی بیشتر، سرسبز شدن طبیعت یعنی آغاز بهار در نیمه شمالی زمین می باشد. فارغ از اینکه جشن نوروز چه منشائی دارد باید بپذیریم که نوروز به عنوان روزی نو مصادف با تغییر چشمگیر در طبیعت بعد از زمستان اسمی با مسمی است و تحولات طبیعت آشکارا نشان دهنده آغاز ی دیگر هستند که مردمان نیمکره شمالی آن را بسیار خوشایند می دانند. این تغییرات شگرف در  آغاز تقویم های دیگر با این دقت منطبق با تحولات طبیعت نیست. انطباق نوروز با آغاز بهار طبیعت امتیازی برجسته برای آن به شمار می آید.

رستاخیز طبیعت در نوروز از چند نظر برای ما حائز اهمیت است:

  • با تحول شگرفی که در طبیعت روی می دهد زمینه تغییر در انسان ها نیز فراهم می شود و شور و شعفی زاید الوصف در حیات و و جود آن ها ایجاد می شود،
  • رستاخیز طبیعت امکان وجود رستاخیزی دیگر برای انسان را بعد از مرگ معقول و متصور می نماید،
  • شرایط سختی که سرمای زمستان و کم شدن غذا برای موجودات بوجود آورده بود تعدیل می شود و چهره طبیعت متحول و خوشایند می شود و با وفور نعمات طبیعی امکان همزیستی مسالمت آمیز و راحت تر برای موجودات فراهم می گردد.

لذا شایسته است با تحول طبیعت ما نیز متحول شویم، از نعمات طبیعت بیشتر بهره ببریم و با سایر موجودات رفتار بهتر و مسالمت آمیزتری داشته باشیم. از شور و نشاط ایجاد شده در طبیعت الهام بگیریم و سستی و خمودگی و نا امیدی را از خود و جامعه دور کنیم و امیدوارانه در بهبود اوضاع و شرایط زندگی و فردی جامعه بشری بکوشیم.

در آستانه سال نو ، امیدوارم در سال جدید شاهد برقراری صلح و آرامش در جهان بویژه در خاور میانه باشیم و بودجه کشورها به جای تولید و تهیه ی جنگ افزار های ویرانگر صرف آبادانی سرزمین ها، آموزش کودکان، توسعه و بهبود بهداشت و  بالابردن رفاه زندگی در جهان گردد!

برای همگان سعادت و سلامتی ، آرامش وآسایش و شادکامی را از خداوند متعال خواهانم!

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*