مطالب ویژه
خانه / مقالات / شکر نعمت نعمتت افزون کند…..

شکر نعمت نعمتت افزون کند…..

شکر نعمت نعمتت افزون کند   کفر نعمت از کفت برون کند  (مولوی)

واژه نعمت در فرهنگ فارسی معین چنین آمده است: ” (نِ مَ) [ ع . نعمه ] (اِ.) ۱ – احسان ، نیکی . ۲ – مال ، روزی . ج . نعم . نعمات” . می توان گفت هر آنچه باعث خیر و خوبی برای انسان باشد نعمت به حساب می آید. نعمت ممکن است به صورت یک چیز عینی باشد مثل مال و فرزند و ….یا مفهومی انتزاعی باشد مثل امنیت و آرامش و … که آثار آنها در زندگی فرد هویدا باشد. آنچه که باعث نگارش این چند سطر گردید نزول برف ، این نعمت ارزشمند برای طبیعت و امور کشاورزی و  تقویت منابع آبی در روزهای اخیر می باشد که واقعا باعث خوشحالی و شور شعف بسیار مردم در منطقه گردیده است. کشاورزان زحمتکش بیش از همه خوشحالند و انتظار طولانی خود را برآورده شده می بینند. بارش برف و باران به صورت آرام و مداوم چند روز است که ادامه دارد و نحوه بارش نیز به صورتی بوده است که کمترین خسارات ممکن را باعث شده است. نزول این نعمت حیاتی الهی چهره طبیعت و مردم را دگرگون کرده است ، طبیعت سفید پوش شده و لبخند بر لب مردم بویژه کشاورزان نشسته است. همه باید قدر این نعمت الهی را بدانیم و شکر گزار آن باشیم که بهترین شکر گزاری همانا استفاده بهینه از هر نعمت می باشد.

امروز در جاده که می آمدم بخشی از مسیر راه بندان شده بود و تردد به کندی صورت می گرفت. ابتدا تصورم این بود که شاید تصادفی شده و باعث این اختلال شده است،اما متوجه شدم که عده ای از مردم بی توجه به حقوق دیگران خودروهای خود را در مسیر متوقف کرده و به برف بازی مشغول شده و باعث کندی رفت و آمد سایر  خودروها شده بودند. اگر چه شور و شادی یک حق طبیعی است اما استفاده از این حق نباید موجب تضییع حق دیگران شود! که این مسئله می تواند نوعی ناسپاسی و کفر نعمت به حساب آید! اگر دقت نکنیم به همین سادگی ممکن است کفران نعمت کرده باشیم، آری به همین سادگی… .

امید است که همواره سپاسگزار تمامی کسانی باشیم که باعث فراهم شدن نعمات برای ما می گردند! حیات و سلامتی و اسباب آن که خداوند به ما داده است، رفاه و آسایشی که والدین یا اعضای خانواده برایمان فراهم می کنند، سواد و دانشی که معلمان و استادان با تلاش خستگی ناپذیر به ما یاد می دهند، سلام و آرزوی سلامتی که از زبان یک خویشاوند، دوست، همسایه، همکار یا رهگذر دریافت می کنیم؛ همه و همه در خور تقدیرند! شکر گذار نعمات باشیم و خود نیز موجب خرسندی و آرامش دیگران باشیم تا همگان در جامعه از زندگی سالم و ایده آل برخودار باشند.

 

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*