مطالب ویژه
خانه / خواندنیهای متفرقه / بنی آدم اعضای یک پیکرند (جلوه های ایثار)

بنی آدم اعضای یک پیکرند (جلوه های ایثار)

ایثار سایت دکتر یوسفیجان و مال در راه وطن سایت دکتر یوسفیآتش نشانان فداکارآتش نشانان فداکار در پلاسکو سایت دکتر یوسفیدرس ایثار سایت نورالدین یوسفی

        بنی آدم اعضای یک پیکرند                               که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار                           دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی                             نشاید که نامت نهند آدمی

                                                                                           شیخ اجل سعدی شیرین سخن شیراز

این مضمون عالی برگرفته از یک حدیث نبوی ، بیانگر این حقیقت است که جامعه انسانی به هم وابسته است و شرایط زندگی هر فرد نمی تواند و نباید جدای از شرایط زندگی دیگر افراد باشد. بارها و بارها این واقعیت به صورت تجربه برای مردم اثبات شده است ولی آن گونه که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است و گاه بر خلاف آن عمل می شود. مثلا اگر بیماری واگیردار شیوع پیدا کند کسی نمی تواند بگوید به من ربطی ندارد این مشکل افراد بیمار است! چون دیر یا زود زندگی خود وی نیز توسط همین بیماری تهدید خواهد شد. 

چقدر زیبا در این ابیات و در حدیث مرجع آن یک مفهوم بزرگ انسانی و اجتماعی به تصویر کشیده شده است و اگر چنین مفاهیم بزرگی به الگو و سرلوحه رفتاری جامعه تبدیل شوند مشکلات جهان روز به روز کمتر و کمتر خواهند شد. اگر غمخوار هم باشیم و در غم وشادی یار و یاور دیگر انسان ها باشیم قطعا زندگی ما نیز مطلوب خواهد بود و به بهبود شرایط زندگی دیگران نیز کمک خواهیم کرد. آرزوی قلبیمان این باشد که درد و رنجی وجود نداشته باشد و انسان ها هرچه بیشتر و بیشتر با همکاری و نوع دوستی از حجم مشکلات جامعه بشری بکاهند. 

وظیفه انسانی ما ایجاب می کند که همیشه در برنامه ریزی هایمان مصالح جمع و جامعه را بر منافع شخصی و فردی ترجیح دهیم . چنانکه در  روایایات اسلامی آمده است ” دینتان هیچگاه کامل نخواهد شد مگر اینکه هر چه را برای خود می پسندی برای دیگران نیز بپسندی”.  هر فرد به عنوان عضوی از پیکره اجتماع باید تلاش کند خود را فردی توانمند  و سالم بسازد تا  به خاطر او خللی در کلیت اجتماع بوجود نیاید. این توانمندی و سلامت در ابعاد متفاوت علمی، اخلاقی، اجتماعی و …است. چنانکه گفته اند “علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد” و این یعنی آینده نگری در برنامه ریزی ها که خود بخش بسیار مهمی از کسب توانمندی و سلامت فردی و اجتماعی است. اگر فقط در زمان وقوع حوادث ناخوشایند به فکر بیفتیم و افسوس بخوریم مشکلی حل نخواهد شد و این تاسف و پشیمانی بارها و بارها تکرار خواهند شد. 

حادثه ناخوشانید و دردناک ” آتش سوزی در ساختمان پلاسکو” بار دیگر لزوم آمادگی در برابر حوادث را به ما یادآور شد و اینکه لازم است چگونگی رفتار در شرایط بحرانی در سطوح مختلف جامعه به شهروندان آموزش داده شود تا از تلفات احتمالی در وقوع حوادث کاسته شود. 

روح تمامی انسان های شجاع و فهیمی که جان و مال خود را در راه کمک به همنوعان فدا می کنند  قرین رحمت حق باد!

 

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*