مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / مناسبت ها / روز معلم گرامی باد!

روز معلم گرامی باد!

 

روز معلم سایت دکتر نورالدین یوسفیروز معلم سایت دکتر یوسفی

 

پادشاهی پسر به مکتب داد                   لوح سیمینش در کنارنهاد
            برسرلوح اونوشته به زر                        جوراستاد به ز مهر پدر    (سعدی)

معلمی ، مقام والایی است که در تاریخ بشریت همواره ارجمند بوده است. کشورهای جهان با هر فرهنگ ، دین و نظام حکومتی مقام معلمی را از برترین مسندهای اجتماعی قلمداد می کنند و اکثر این کشورها روز یا روزهایی را در تقویم خود به گرامیداشت این مقام شامخ اختصاص داده اند و یونسکو (سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد) نیز در سال ۱۹۹۴ ، پنجم اکتبر هر سال را به نام روز جهانی معلم نامگذاری کرد. در ایران هم ۱۲ اردیبهشت روز معلم نامگذاری شده است که هر ساله این مناسبت به شیوه های مختلف گرامی داشته می شود. این روز فرصت مناسبی است تا مسائل آموزش و پرورش ، دانشگاه ها ، استادان و معلمان مورد توجه و بررسی قرار گیرد. در دین اسلام به معلم و کار معلمی بهای فراوان داده شده و در آیات قرآن و احادیث بزرگان اهمیت آن مورد تاکید قرار گرفته است. شکی نیست که نقش معلمان در تربیت فرزندان یک جامعه کمتر ار نقش والدین آنها نیست و آینده سازان جامعه در مدارس و توسط معلمان تربیت و مهیا ی مسئولیت های خود می شوند. معلم صاحب مقامی است که صاحب منصبان کشورش همگی شاگردان او بوده اند و از این لحاظ مقام معلمی بی نظیر است. بر همین اساس اگر نقش مدرسه و مقام معلمی مورد توجه شایسته قرار نگیرد ضرر آن متوجه حال و آینده اجتماع خواهد شد.

برای اینکه مدارس و دانشگاه ها پویا و کارآمد باشند لازم است که از لحاظ فیزیکی و همچنین امکانات آموزشی و تربیتی از شرایط مطلوبی برخوردار باشند و نسبت سرانه فضای آموزشی به دانش آموز  و دانشجو در حد استاندارد های قابل قبول باشد. امروزه با پیشرفت های صورت گرفته در نظام آموزشی جهانی لازم است که کلاس ها مجهز به وسایل کمک آموزشی و فن آوری روز گردند. معلم موفق معلمی است که از تحصیلات عالی و مرتبط با شغل خود و دروس مورد تدریس برخوردار باشد. چنین معلمی علاوه بر دارا بودن شرایط علمی لازم است از نظر رفاهی نیز در سطح قابل قبولی باشد تا دغدغه های معیشتی و مالی آرامش فکری او را برهم نزند و با احساس امنیت شغلی از جهات مختلف با خیال آسوده  تمام هم و غم خود را معطوف به مدرسه و مسائل آموزشی و تربیتی نماید. چرا که موفقیت نظام آموزشی در گرو عوامل تاثیر گذار بر آن است و اگر در چرخه خانواده- مدرسه- معلم نقصی وجود داشته باشد نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد. بر متولیان امر واجب است که از هیچ تلاشی در جهت ارتقای نظام آموزشی کشور دریغ نکنند و هر آنچه که ممکن است در تقویت آن بکوشند. نظام آموزشی زمانی از کارآیی مطلوب برخوردار خواهد بود که معلمان  رضایت شغلی داشته باشند و رسیدن به چنین وضعیتی مستلزم توجه ویژه به شرایط کاری، رفاهی و مالی معلمین و حفظ شأن و جایگاه شامخ معلمی می باشد.

در اینجا باید به عرض شما خوانندکان محترم برسانم که علیرغم تلاش های صورت گرفته آموزش و پرورش و آموزش عالی ما دارای مشکلات جدی می باشند که از مهمترین آن ها کم توجهی به کیفیت پژوهش در برابر کمیت آن در دانشگاه ها و همچنین رضایت بخش نبودن میزان سواد و اطلاعات اجتماعی و رفتاری دانش آموزان در پایان دبیرستان را می توان برشمرد.

روز معلم را بر تمامی معلمین و استادان شریف و پرتلاش که با از خود گذشتگی و ایثار برای ارتقای سطح علمی کشور و تربیت آینده سازان این مرز و بوم از جان مایه می گذارند، تبریک عرض می نمایم و برای تک تک این عزیزان سلامتی و طول عمر با عزت از خداوند منان خواستارم.

انتشار توسط 8 تم

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*