مطالب ویژه
خانه / اخبار و رویدادها / یاد داشتی بر انتخابات پارلمانی ترکیه

یاد داشتی بر انتخابات پارلمانی ترکیه

hdpاردوغان سایت دکتر یوسفیانتخابات پارلمانی ترکیه سایت دکتر یوسفیانتخابات ترکیه سایت دکتر یوسفی

انتخابات ترکیه فارغ از نتایج به دست آمده حاوی چند نکته مهم است : در دور اول انتخابات حزب حاکم اکثریت مطلقی را که برای خود تثبیت شده می دانست از دست داد و متوجه شد که حتی در پوشش دین هم نمی توان یکه تازی کرد و باید حد اقل هایی را برای دیگران قائل بود ولذا حاضر به تشکیل دولت ائتلافی گردید اما هنوز به درجه ای از قناعت نرسیده بود که به اندازه کافی از مواضع و خواسته های خود عدول کند تا مخالفان را ترغیب به مشارکت نماید البته مخالفان نیز از پیروزی غیر منتظره خود چنان ذوق زده شده بودند که هیچکدام حاضر به پذیرش سهم کمتر از پنجاه درصد نبودند! و اینجا مشکل حساب و کتاب و درصد های بیش از صد مطرح می شد!

از سوی دیگر کردها که برای اولین بار در قالب یک حزب منسجم حضور یافته بودند توانستند خود را بر عرصه سیاسی ترکیه تحمیل کنند و حتی بیش از انتظار موفق شوند که البته با عدم راضی شدن به مشارکت در تشکیل دولت ائتلافی فرصت مهمی را از دست دادند فرصتی که می توانست موجبات شناسایی بیشتر بین المللی و ایفای نقش پر رنگتری را را در سیاست داخلی نصیب آنها نماید. چرا که هدپ با کسب حد نصاب لازم برای حضور در پارلمان مقبولیت داخلی خود را تثبیت کرده بود و اگر جزئی از دولت می شد ناچار دول خارجی نیز آن را به رسمیت می شناختند. احزابی که نتوانند به علت کم بودن کرسی هایشان اپوزسیونی قوی شوند یا احزاب هم راستایی در کشور نداشته باشند بهترین گزینه برای آنها شراکت با حزب حاکم است البته این تعامل هرگز به معنی استحاله نباید باشد و یا تعبیر شود!

احزاب ملی گرا نتوانستند وزنه خود را علیرغم برخورداری از هویت ترکی چنان سنگین نمایند که برتری هویت ترکی بر ماهیت اسلامی بودن ترکیه را به رخ بکشد و این وضعیت تضمینی برای ادامه حیات اکپارتی حداقل در سالها آتی است. با شکل نگرفتن دولت ائتلافی و شدید تر شدن مخاطرات امنیتی در کنار وخامت وضعیت اقتصادی، دولت موقت نهایت بهره برداری انتخاباتی را انجام داد و مردم نیز با ترجیح دادن ارتقای امنیت و بهبود وضعیت اقتصادی بر مطالبات سیاسی و اجتماعی برای اینکه کشو را از هم گسیختگی داخلی نجات دهند شانس دوباره ای به حزب حاکم دادند که البته ممکن است موقتی باشد و با تغییر شرایط نظر آنان نیز برگردد. حزب هدپ را تا حدود زیادی موفق میدانم چون به خواسته اولیه خود یعنی حضور در پارلمان به عنوان حزب رسید و البته درس های مهمی را در باره استراتژیها ی انتخاباتی آموخت.

 

انتشار توسط 8 تم

۲ نظر

  1. بنظر من ائتلاف کردها با ا ک پ منافعی کوتاه مدت در سطح بین المللی داشت که در دراز مدت باعث از بین رفتن انسجام داخلی میشد،هرچند انسجام خود را در انتخابات اخیربعلت هایی گذرا از دست داد،اما با تدبیرهای آینده نگرانه آنان با اتکا به رهبریت توانمند آن رفع خواهدشد

نظر شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*